Aktualności
07.03.2015

Zenvo ST1 Pod wiatr

Super coupe ST1 od duńskiego Zenvo Automotive, którego ognisty występ w programie "Top Gear" szybko nie będzie zapomniany, kolejny rok swojej obecności na rynku wita garścią udoskonaleń i poszerzoną listą opcji. Samochód, o którym po raz pierwszy usłyszeliścy ponad sześć lat temu, jest obecnie jedną z najmocniejszych maszyn, jakie dostępne są na rynku.

Na trwający do piętnastego marca salon samochodowy w Genewie przywieziono dwa egzemplarze ST1, prezentujące nowe opcje malowania, nowe felgi, nowocześniejsze światła w technologii LED, nowe fotele i przeprojektowane konsolę środkową. Najważniejszej nowości nie widać jednak na pierwszy rzut oka. To zapowiadana od dawna, jednosprzęgłowa skrzynia biegów z łopatkami przy kierownicy, którą opracowały włoskie zakłady Cima. Automatyczny mechanizm, będący alternatywą dla ręcznej skrzyni o sześciu biegach, ma umożliwiać zmianę przełożenia w rekordowo niskim czasie 35 milisekund.

Zenvo ST1

Coupe ST1 zbudowane jest wokół nadwozia ze stali i stopów aluminium, przykrytego karoserią wykonaną w całości z włókien węglowych. Auto napędza 6,8-litrowy, 16-zaworowy silnik V8 z podwójnym doładowaniem sprężarką oraz turbosprężarką, które wyciskają z niego aż 1104 koni mechanicznych i 1430 niutonometrów. Pełna moc dostępna jest tylko w trybie jazdy Race. Tryb Sport ogranicza moc do 850, a tryb Wet do 650 koni mechanicznych. Auto waży niecałe 1,7 tony, rozpędza się do 100 km/h w czasie trzech sekund, a jego prędkość maksymalna ograniczona jest do 375 kilometrów na godzinę.

Zenvo ST1

Złożone z dwudziestu pracowników Zenvo Automotive planowało oryginalne wyprodukowanie jedynie 15 sztuk swojego potwora. Plany te nie uległy zmianie. Do dnia dzisiejszego w ręce klientów oddano tylko dwa samochody, ale przyszli właściciele czekają już na pięć kolejnych. Model ST1 wyceniono na 850 tysięcy euro, czyli ponad 3,5 miliona złotych. Mimo skomplikowanej sytuacji Duńczycy już myślą o przyszłości i planują swój drugi samochód, nazwany roboczo ST2. Na chwilę obecną zapowiadają, że auto pojawi się najszybciej w 2020 roku.

Skomentuj na forumUdostępnij