Aktualności
11.09.2015

Honda Project 2&4 Kreatywne rzemiosło

Każdego roku koncern Honda dostarcza 28 milionom osób na całym świecie nowoczesne jednostki napędowe, które przeznaczone są dla pojazdów o dwóch i czterech kołach, maszyn i urządzeń oraz jednostek pływających i latających. Pozycję firmy jako największego producenta silników na świecie uosabia nietypowy koncept sportowego auta Project 2&4.

Jednoosobowa maszyna została przygotowana w ramach wewnętrznego, globalnego konkursu marki, który przeprowadzono w jej studiach stylistycznych. Uczestniczyło w nim ponad 80 specjalistów, a zwycięski projekt przygotowano przez centrum projektowe motocykli Hondy na Alasce w Ameryce Północnej oraz centrum projektowe samochodów Hondy w Wako w Japonii. Kształty modelu Project 2&4 inspirowane były między innymi słynnym bolidem Formuły 1 z 1965 roku, RA272, który przyniósł Japończykom pierwszą wygraną w Grand Prix Meksyku. Auto również technologicznie łączy dwa światy.

Honda Project 2&4

Project 2&4 ma gwarantować wrażenia z jazdy porównywalne z motocyklem - fotel auta "wisi" w powietrzu, o dachu czy osłonach kierowcy można zapomnieć, a szczątkowa karoseria odsłania mechanizmy czy zawieszenie - i charakterystykę prowadzenia samochodu osobowego. Jego sercem jest umieszczony centralnie silnik prosto z wyścigowej Hondy RC213V, zaprojektowanej z myślą o pucharze MotoGP. Jednostkę V4 o pojemności 999 centymetrów sześciennych przystosowano do zwykłego ruchu drogowego, w którym dostarcza 215 koni przy 13 tysiącach obrotów na minutę i ponad 118 niutonometrów przy 10,5 tysiącach obrotów.

Honda Project 2&4

Jednostka napędowa w Project 2&4 rozkręca się do 14 tysięcy obrotów na minutę, współpracuje z 6-stopniową przekładnią DCT i wprawia w ruch koła na tylnej osi. Maszyna mierzy 304 centymetry długości, ma 995 milimetrów wysokości i 182 centymetry szerokości. Waży jedynie 405 kilogramów (aż 531 KM na jedną tonę). Na żywo będzie można zobaczyć ją już w przyszłym tygodniu na sześćdziesiątym szóstym salonie samochodowym we Frankfurcie nad Menem, który dla zwiedzających będzie otwarty w dniach od 17 do 27 września.

Skomentuj na forumUdostępnij