Aktualności
22.10.2015

Renault Coupe Corbusier Willa na kołach

Styliści Renaulta ze słabością do wszelkiego typu dzieł sztuki postanowili przypieczętować pięćdziesiątą rocznicę śmierci Le Corbusiera, jednego z najważniejszych i najbardziej charakterystycznych architektów minionego stulecia. Z tej okazji przygotowali wyjątkowy koncept, który zasady i teorie architektoniczne przenosi na cztery koła.

Charles-Edouard Jeanneret-Gris, który przyjął pseudonim Le Corbusier, przyszedł na świat w 1887 roku w Szwajcarii, a w latach trzydziestych przyjął obywatelstwo francuskie. Zasłynął jako jeden z najważniejszych architektów w stylu modernistycznym, a także jako rzeźbiarz, malarz i pisarz. Dziesiątki budynków i całych części miast, które zaprojektował stoją na całym świecie. Drugie tyle pozostało tylko teorią, w tym tak rewolucyjne pomysły, jak plan wyburzenia i postawienia na nowo prawie całego Paryża. Le Corbusier zmarł w sierpniu 1965 roku.

Renault Coupe Corbusier

Samochód od stylistów Renaulta, który upamiętnia Le Corbusiera to wielki grand tourer o nazwie Coupe Corbusier. Prace nad projektem rozpoczęto dwa lata temu, a gotowe auto odsłonięto dzisiaj w Willi Savoye, którą według pomysłów Le Corbusiera zakończono stawiać w 1931 roku. Dwudrzwiowa maszyna Renaulta została narysowana według zasad i teorii, które wyznawał architekt i jako taka powinna być postrzegana w kategoriach rzeźby na kołach. Szczegółów technicznych brak, a to, co widzimy budzi bardzo mieszane uczucia.

Renault Coupe Corbusier

Coupe Corbusier dołączy to stale rosnącej kolekcji dzieł sztuki, będących w posiadaniu Renaulta. W zbiorach tych znajduje się obecnie ponad 300 obrazów, rzeźb, szkiców i instalacji, stworzonych przez około trzydziestu artystów z Francji i całego świata w okresie od 1967 do 1985 roku. Większość z nich to dzieła, które powstały przy wsparciu francuskiej firmy, a nie gotowe eksponaty, które ustrzelono gdzieś na aukcjach. Kolekcja rozsiana jest po najważniejszych muzeach na rynkach, na których koncern Renault sprzedaje swoje samochody.

Skomentuj na forumUdostępnij