Aktualności
29.03.2016

Alpine A460 Kino akcji

W przyszłym roku grupa prototypów klasy LMP2 między innymi w myśl cięcia kosztów zostanie zredukowana do czterech producentów podwozi oraz jednego dostawcy silników. Już w tym sezonie ku nadchodzącej zmianie przepisów skieruje się Alpine, które wystawi do pucharu World Endurance Championship premierowy prototyp o oznaczeniu A460.

Od przyszłego roku w grupie LMP2 będą dozwolone wyłącznie maszyny produkowane na podwoziach zakładów Dallara, Onroak Automotive, Oreca oraz Riley Tech/Multimatic. Dostawcą silników, jednostek V8 o pojemności 4,2 litrów, będzie brytyjskie Gibson Technology (dawne Zytek Engineering), które serwisuje obecnie najliczniejsze w klasie LMP2 jednostki Nissana. Nowe silniki mają rozwijać w najlepszym wypadku nawet 600 KM. Kolejną, dużą zmianę w tej klasie będzie zamknięcie drogi przed spyderami - wszystkie samochody LMP2 będą musiały mieć zamknięte nadwozia.

Alpine A460

Model A460 od Alpine to następca rozwijanego przez kilka lat A450, z którym marka sięgnęła po mistrzostwa w pucharze European Le Mans Series i brała udział w 24-godzinnym wyścigu Le Mans oraz serii WEC. Nowy model wzorem swojego poprzednika bazuje na podwoziu od francuskiego Oreca, a do jego napędu zaprzęgnięta jest wolnossąca, widlasta ósemka Nissana o pojemności 4,5 litrów, która może dostarczać ponad 550 KM. Cała moc przekazywana jest na tylną oś poprzez 6-stopniową, sekwencyjną skrzynię biegów XTrac. Samochód zgodnie z przepisami musi ważyć minimum 900 kilogramów, a jego długość nie może przekraczać 465 centymetrów.

Alpine A460

Coupe A460, pierwsze, wyścigowe Alpine z całkowicie zamkniętym nadwoziem od roku 1969, wystartuje w pucharze World Endurance Championship pod szyldem dwóch zespołów. Pierwszym z nich będzie fabryczna drużyna Signatech-Alpine, a drugim chińskie Baxi DC Racing Alpine, za którym stoi między innymi... Jackie Chan, jeden z najbardziej znanych aktorów filmów akcji. Tegoroczny sezon WEC rozpoczyna się już 17 kwietnia od sześciogodzinnego wyścigu na Silversone w Wielkiej Brytanii. Na całe mistrzostwa składa się dziewięć eliminacji.

Skomentuj na forumUdostępnij