Aktualności
04.08.2016

Nissan BladeGlider Inteligentna mobilność

Nissan po kilku latach przerwy od prezentacji pierwszego konceptu i sporze z operującym rewolucyjną maszyną wyścigową zespołem DeltaWing prezentuje drugie wcielenie projektu BladeGlider. Sportowy pojazd o nietypowych proporcjach promowany jest tym razem pod hasłem Intelligent Mobility, które ma wskazywać na technologie najbliższej przyszłości.

Pierwszy BladeGlider został pokazany pod koniec 2013 roku na salonie samochodowym w Tokio i wywodził się z konceptu ZEOD RC, który z kolei wywodził się wyścigowego modelu DeltaWing, który napędzał silnik Nissana i który wystartował między innymi w 24-godzinnym wyścigu Le Mans. Później drogi Nissana i DeltaWing rozeszły się w niejasnych okolicznościach (DeltaWing od dłuższego czasu pracuje również nad samochodem drogowym). Tegoroczny BladeGlider został pokazany w Rio de Janeiro w Brazylii, w którym już jutro zostaną otwarte XXXI Letnie Igrzyska Olimpijskie.

Nissan BladeGlider

Najnowsze dzieło Nissana jest w pełni sprawnym prototypem, który mieści w środku pod gołym niebem trzy osoby. Tak samo, jak poprzednio rozstaw kół na przedniej osi jest znacznie mniejszy od rozstawu kół na osi tylnej, a pojazd porusza się dzięki silnikom elektrycznym. W porównaniu do pierwszego BladeGlidera zmieniła się cała karoseria, a nad głowami kierowcy i pasażerów wyrosła zintegrowana klatka bezpieczeństwa. Instrumenty pokładowe przybrały mniej futurystyczną formę, zamiast bocznych lusterek mamy kamery, a każdą z osób trzymają w fotelach 4-punktowe uprzęże.

Nissan BladeGlider

Układ napędowy ważącego około 1300 kilogramów samochodu opracowało brytyjskie Williams Advanced Engineering. W jego skład wchodzą dwa silniki elektryczne na tylnych kołach o mocy 130 kW, litowo-jonowe baterie oraz elektronika, pozwalająca poruszać się w jednym z trzech trybów jazdy (torque vectoring off, agile lub drift mode). Układ napędowy dostarcza maksymalnie 272 konie mechaniczne, które pozwalają na przekroczenie 190 km/h i rozpędzenie się do setki w niecałe pięć sekund. Protypowy BladeGlider będzie czekać w Rio de Janeiro na przejażdżki przedstawicieli mediów i VIP'ów. Druga sztuka będzie tylko na wystawę.

Skomentuj na forumUdostępnij