Aktualności
29.09.2016

Hyundai RN30 Kolejność działań

Hyundai Motor nie przestaje przygotowywać gruntu pod nadejście pierwszego, seryjnego modelu z oddziału N. Pod tym enigmatycznym oznaczeniem, którego powstanie zaanonsowano dokładnie rok temu, będą kryły się najbardziej sportowe samochody w gamie koreańskiej marki. Jak bardzo? Najnowszy koncept RN30 to odpowiedź celowo przesadzona.

RN30, jedna z premier rozpoczętego właśnie salonu samochodowego w Paryżu, to wizja samochodu wyścigowego, dla którego bazą był kompakt i30 ostatniej generacji. Pojazd przygotowały we współpracy oddziały Hyundai Motorsport (HMSG), Hyundai Motor Europe Technical Center (HMETC) oraz firmowy Performance Development & High Performance Vehicle Division. Jedni skupili się na aerodynamice, inny na podwoziu, kabinie, silniku i wepchnięciu do środka ostatnich zdobyczy technologicznych koncernu. A na końcu ktoś wpadł na pomysł, że drzwi RN30 powinny unosić się do góry.

Hyundai RN30

Koncept rasowego ścigacza wyposażono w dwulitrowy, turbodoładowany silnik, który przygotowywany jest z myślą o drogowym, przyszłorocznym i30 spod znaku N. Jednostka po złożeniu ze wzmocnionych, kutych zamiast odlewanych części, połączeniu z nowych wydechem i odpowiednim tuningu dostarcza maksymalnie 380 koni mechanicznych oraz 451 niutonometrów. Aby cała moc została wykorzystana jak najefektywniej przenoszona jest ona na wszystkie cztery koła za pomocą dwusprzęgłowej skrzyni biegów oraz mechanizmu różnicowego z elektronicznie regulowanym poślizgiem.

Hyundai RN30

Hyundai porzucił w przypadku RN30 pomysł na stosowane w tego typu konstrukcjach na dużą skalę włókna węglowe. Zamiast tego elementy poszycia i inne części wykonano z nowego typu tworzyw sztucznych, które opracowano wspólnie z chemicznym gigantem Basf. W stosunku do bazowego i30 auto poszerzono tylko o 30 milimetrów i obniżono o 84 milimetry. Na produkcję wyścigowego modelu tego formatu raczej nie ma co liczyć. W przyszłym roku należy oczekiwać przede wszystkim drogowego i30N, który razem z innymi modelami sponsorowanymi przez literę N powstaje w Namyang, sercu rozsianego po całym świecie oddziału Hyundai Motor.

Skomentuj na forumUdostępnij