Aktualności
27.09.2017

Land Rover Discovery SVX Do zadań specjalnych

Dotychczas na najmocniejsze i największe samochody w koncernie Jaguar Land Rover zarezerwowana była marka Range Rover, pod którą od dekad skrywają się potężne, luksusowe terenówki i SUV'y. Ale to już przeszłość: parametrami godnymi supersamochodów sprzed kilkunastu lat będzie mógł pochwalić się teraz również Land Rover w modelu Discovery SVX.

Najnowszy produkt angielskiej firmy, która od prawie dziesięciu lat jest częścią indyjskiego giganta Tata Motors, to pierwszy Land Rover z oddziału Special Vehicle Operation, dedykowanego projektom specjalnym, które nie schodzą poniżej pewnej mocy. W przypadku Discovery SVX mówimy aż o 525 koniach mechanicznych! Płyną one z widlastej ósemki o pojemności pięciu litrów ze sprężarką, doskonale znanej z modeli Jaguara oraz Range Rovera, która dostarcza do 625 niutonometrów. To najbardziej ekstremalny, seryjny Land Rover w historii.

Land Rover Discovery SVX

Motor V8 współpracuje z 8-stopniowym automatem z 2-stopniowym reduktorem, a napęd przenoszony jest na wszystkie koła z terenowym ogumieniem Goodyear Wrangler na aluminiowych felgach o średnicy 20 cali oraz mechanizmami różnicowymi pracującymi w adaptacyjnym systemie Terrain Response 2. Nowością w Discovery jest system Hydraulic Active Roll Control, regulujący przechyły nadwozia w terenie i na zwykłej drodze. Standardem jest m.in. adaptacyjne, pneumatyczne zawieszenie, adaptacyjny układ kierowniczy oraz szereg wynalazków znanych z innych modeli marki, które wspomagają kierowcę podczas jazdy terenowej po najbardziej wymagających bezdrożach.

Land Rover Discovery SVX

Maszyna o masie od 2,5 tony w górę i miejscem dla pięciu lub siedmiu osób ma rozpędzać się do setki w czasie około 5,6 sekund, a jej prędkość maksymalna sięgnie 161 km/h. Dzisiejszy Discovery, budowany na aluminiowym szkielecie, jest już piątą generacją klasyka Land Rovera. Discovery SVX będzie pierwszym Land Roverem produkowanym w brytyjskim SVO Technical Centre, w którym powstają już Range Rover Sport SVR oraz Range Rover SVAutobiography. Budowa pierwszych egzemplarzy rozpocznie się w przyszłym roku, a dziś można tylko zgłaszać chęć zakupu. Cena modelu nie jest jeszcze znana.

Skomentuj na forumUdostępnij