Aktualności
14.06.2018

Aston Martin Vantage GT3 Jakość gwarantowana

Aston Martin Racing zapowiada zupełnie nowe, wyścigowe modele dla klientów indywidualnych: samochody dedykowane najliczniejszym i najbardziej popularnym grupom GT, które oparto na najnowszym Vantage. Coupe klasy GT3 zastąpi maszynę, która używana jest od siedmiu lat... i która bez przerwy przynosi marce zwycięstwa.

Zupełnie nowy Vantage GT3 wywodzi się z torowego Vantage GTE, z którego fabryczny zespół korzysta w długodystansowych mistrzostwach świata World Endurance Championship. Coupe, w przeciwieństwie do auta klasy GTE, adresowane jest do prywatnych kierowców i zespołów, którzy startują w mistrzostwach regionalnych i krajowych, jak choćby Blancpain GT Series. Maszyna wyprze z torów V12 Vantage GT3, który wygrywa nieprzerwanie od siedmiu lat (ostatnio w Blancpain GT Series Endurance Cup i British GT). Dotychczas Aston Martin zbudował 42 egzemplarze wyścigowego, wolnossącego V12, z których sprzedano 37.

Aston Martin Vantage GT3

Nowy Vantage GT3 nie polega już na widlastej dwunastce. Pod jego maską pracuje podwójnie turbodoładowane V8 o pojemności czterech litrów rodem z AMG. W domyślnej konfiguracji silnik dostarcza 543 KM oraz 700 Nm, które mogą być stłamszone przepisami danej serii wyścigowej. V8 współpracuje z sekwencyjną skrzynią biegów Xtrac o sześciu przełożeniach, a na uzbrojeniu mamy także stalową klatkę bezpieczeństwa, wielotarczowe sprzęgło Alcon, regulowane amortyzatory Öhlins, hamulce Alcon oraz ABS od Bosch Motorsport. Na sucho samochód waży około 1245 kilogramów.

Aston Martin Vantage GT4

Vantage GT3 w testowej formie zadebiutował przy okazji tegorocznego, 24-godzinnego wyścigu Le Mans, który odbędzie się już w najbliższy weekend. Samochód będzie można zobaczyć na żywo podczas wyścigu Michelin Aston Martin Racing Le Mans Festival, w którym po raz pierwszy w akcji między innymi maszynami pojawi się przeszło 830-konny Vulcan AMR Pro z siedmiolitrowym V12. Na tym nie koniec. Przy okazji Le Mans swoją premierę miał limitowany do 210 egzemplarzy Rapide AMR z 603-konnym V12 oraz drugi wyścigowy Vantage dla kierowców i zespołów prywatnych: Vantage GT4. Coupe szczebla GT4 nie zobaczymy jednak w ruchu.

Aston Martin Vulcan AMR Pro

Na wyścigowe Vantage klasy GT3 i GT4 czekają teraz miesiące testów i ostatecznego strojenia. Oba samochody mają uzyskać homologację w marcu przyszłego roku. Nowy Vantage GT4 zajmie miejsce dotychczasowego V8 Vantage GT4, który został wyprodukowany w liczbie 124 egzemplarzy. Oba modele przygotowano w kwaterze głównej Aston Martin Racing w Banbury. Zamówienia można już składać. Obecnie w grupie GT3 homologację FIA posiada aż 47 różnych modeli, co dla kierowców Aston Martinów oznacza rywalizację z kierowcami w autach takich marek, jak Audi, Bentley, BMW, Ferrari, Honda, McLaren, Mercedes-AMG, Lamborghini, Lexus czy Porsche.

Skomentuj na forumUdostępnij