Aktualności
06.12.2018

Aston Martin DB6 Heritage EV Alternatywne życie klasyka

Aston Martin przewiduje przyszłość, w której właściciele spalinowych klasyków nie będą mieli lekkiego życia, a ich samochody nie będą miały łatwego wyjazdu na ulice. Układy napędowe zabytków miałyby zastąpić wtedy przygotowane na miarę instalacje elektryczne. Koncept pod postacią otwartego DB6 z lat siedemdziesiątych już jeździ.

Aston Martin od kilku lat przygotowuje się do wprowadzenia do produkcji swoich pierwszych modeli o napędzie elektrycznym, a przygotowanie takich napędów dla klasyków jest częścią większej strategii. Aston Martin Works z Newport Pagnell wzięło na warsztat jako pierwszy egzemplarz modelu DB6 MkII Volante z 1970 roku. Kabriolet oryginalnie napędzany był sześciocylindrowym, rzędowym silnikiem spalinowym o pojemności czterech litrów i mocy przeszło 280 koni mechanicznych. Jaka przyszłość czeka takie maszyny? Nie wykluczone, że możliwości wyjechania nimi na publiczne drogi nie będzie w ogóle.

Aston Martin DB6 Heritage EV

Z myślą o takiej przyszłości Aston Martin przygotował dla DB6 elektryczny układ napędowy, którego elementy zajmą miejsce silnika spalinowego, skrzyni biegów i innych podzespołów - Heritage EV. Brytyjczycy zapowiadają, że układ taki - nazwany wymownie "kasetowym" - dostosowany jest do oryginalnych punktów mocowania, nie wymaga modyfikacji podwozia, jest łatwy w instalacji i demontażu i w razie potrzeby pozwala na przywrócenie klasyka do stanu pierwotnego. Z nowym układem napędowym mamy komunikować się poprzez dotykowy ekran, który będzie ukryty w kabinie.

Aston Martin DB6 Heritage EV

Pierwsze konwersje Heritage EV mają być podjęte na maszynach właścicieli zabytkowych Aston Martinów, poruszających się na przykład po centrach miast, które ograniczają wstęp maszynom spalinowym, już w przyszłym roku. Brytyjczycy na razie nie podają ani ceny takiej operacji ani dokładnych szczegółów technicznych, nie wiadomo również dla jakich modeli poza DB6 taka przeróbka będzie dostępna. A jeśli kogoś interesują zupełnie nowe modele Aston Martina o napędzie elektrycznym - już w przyszłym roku do produkcji wejdzie Rapide E, limitowana do 155 egzempalrzy limuzyna o mocy przeszło 610 koni mechanicznych.

Skomentuj na forumUdostępnij