Aktualności
16.04.2019

Lotus Type 130 Początek nowej ery

Od premiery ostatniego, zupełnie nowego modelu marki Lotus minęło już przeszło dziesięć lat. W tym czasie u brytyjskiego producenta samochodów sportowych zmieniło się niejedno. Poważnie zmienił się również rynek i rywale. Odpowiedzą na nowe wyzwania i nowe oczekiwania ma być przygotowywane od zera elektryczne coupe Type 130!

Ostatnim, nowym Lotusem było coupe Evora, które przyszło na świat w 2008 roku. Dwa lata później marka zaskoczyła serią konceptów Elan, Esprit, Elite, Eterne oraz Elise i wielkimi obietnicami, z których nic nie wyszło. Żaden z konceptów nie przełożył się na samochody produkowane seryjne, a do dnia dzisiejszego Lotus karmi nas stale udoskonalanymi modelami Elise, Exite oraz Evora, których ewolucje trudno zliczyć. Dwa lata temu większość udziałów w firmie przejęło chińskie Geely, razem z którym działające od 1948 roku Lotus Cars wkracza w nową erę.

Lotus Type 130

Na rozpoczętym dzisiaj Shanghai International Auto Show marka ogłosiła swoje plany na najbliższą przyszłość. Pierwszy, mały punkt planu to nowa generacja wyścigowej Evory klasy GT4 z silnikiem o mocy 456 KM, która ma wyruszyć do walki już w przyszłym roku, ze szczególnym naciskiem na azjatyckie puchary. Gwóźdź programu to projekt Type 130, zupełnie nowy, super sportowy Lotus o napędzie elektrycznym. Maszyna zapowiadana jest jako punkt zwrotny w 71-historii marki i pierwszy, elektryczny hypercar rodem z Wielkiej Brytanii.

Lotus Type 130

Prace nad Type 130 trwają już od dawna, ale na razie Lotus pokazuje jedynie mglisty zarys sylwetki auta w ramach symulacji aerodynamicznych. Rynkowa nazwa modelu i jego specyfikacja pozostają tajemnicą. Nieoficjalnie mówi się, że samochód miałby dysponować mocą przeszło 1000 koni mechanicznych, przenoszoną na obie osie, a jego baterie pozwalałyby na pokonanie ponad 400 kilometrów. W opracowaniu układu napędowego uczestniczy Williams Advanced Engineering. Type 130 ma być pokazany jeszcze w tym roku w Londynie. Należy spodziewać się, że produkcja będzie limitowana do zaledwie kilkudziesięciu egzemplarzy.

Skomentuj na forumUdostępnij