Aktualności
10.07.2019

Bentley EXP 100 GT Ocean spokoju

Działania związane z obchodami stulecia istnienia Bentley Motors osiągnęły poziom, na którym można zacząć śmiało marzyć o przyszłości. Brytyjczycy nie wybiegają w tą przyszłość zbyt daleko. Oto EXP 100 GT, majestatyczna wizja luksusowego grad tourera, który miałby pojawić się na drogach już za kilkanaście lat.

Coupe EXP 100 GT to popis możliwości i pomysłów Bentley'a, na który składają się intrygujące linie, materiały i eksperymenty z oświetleniem. Maszyna, zbudowana w dużej mierze z aluminium oraz włókien węglowych, mierzy aż 5,8 metra długości i prawie 2,4 metry szerokości, ale na pokład zabiera tylko kierowcę i dwóch pasażerów. Dostępu do środka bronią ogromne, unoszone do góry razem z przeszkloną częścią dachu drzwi, które mają blisko dwa metry długości. Po ich uniesieniu koncept mierzy prawie trzy metry wysokości. Kabinę wyścielają ekologiczne materiały, potraktowane naturalnymi barwnikami oraz detale z miedzi czy liczącego pięć tysięcy lat drewna, pochodzącego z drzewa wyłowionego przed laty z rzeki.

Bentley EXP 100 GT

Na zewnątrz największą uwagę zwracają hektary oświetlenia: to nie tylko przednie reflektory i cały pas tylny, ale również ogromny grill z przodu oraz firmowa statuetka na przedniej masce. Wyróżnić należy również adaptacyjne aerodynamicznie felgi oraz inteligentne ogumienie Pirelli z zestawem czujników. Specjalnie podświetlane instrumenty przywitają nas w środku, gdzie znajdziemy również cyfrowe wyświetlacze w technologii OLED, zintegrowane z fotelami systemy biometryczne, osobistego asystenta jazdy, system oczyszczania powietrza czy możliwość zaciemnienia wszystkich szyb, w autonomicznym trybie jazdy oczywiście, który jest jedną z niezliczonych opcji.

Bentley EXP 100 GT

EXP 100 GT, osadzony przez twórców w roku 2035, to maszyna o napędzie elektrycznym, dla której bazą miałaby być zupełnie nowa platforma. Ważące około 1900 kilogramów coupe wprawiają w ruch cztery silniki elektryczne, które generują do 1500 niutonometrów, pozwalają na rozwinięcie setki w niecałe 2,5 sekundy i rozpędzenie się do 300 km/h. Bentley ocenia zasięg na 700 kilometrów i deklaruje gotowość do ładowania baterii do 80% w czasie tylko 15 minut. Niczego podobnego do EXP 100 GT nie należy na razie spodziewać się w produkcji. Sprawa ma się zupełnie inaczej z dodaniem silników elektrycznych do oferty marki: do roku 2023 wszystkie modele Bentley'a mają być oferowane w opcji z hybrydowym układem napędowym.

Skomentuj na forumUdostępnij