Aktualności
23.12.2019

GFG 2030 Pustynne stworzenie

Włoskie GFG Style zagłębia się w tematykę super sportowych SUV'ów, które miałyby w niedalekiej przyszłości przybrać na liczebności i samym sensie istnienia. Pierwszy tego typu projekt studio pokazało w marcu tego roku, a teraz może pochwalić się kolejnym. Jest nim model o oznaczeniu 2030, który zaprojektowano specjalnie z myślą o Bliskim Wschodzie.

Model 2030 dedykowany jest rozbudowującej się w zastraszającym tempie Arabii Saudyjskiej, która aktualnie realizuje ujawniony kilka lat temu plan wizji kraju na rok 2030. Jednym z głównych filarów planu jest całkowite przestawienie gospodarki i uniezależnienie się od wydobycia ropy naftowej. W odniesieniu do najnowszego prototypu GFG Style oznacza to, że mamy do czynienia z samochodem o napędzie elektrycznym. Maszynę ujawniono przy okazji tegorocznego Riyadh Motor Show, wystawy samochodowej w blisko 7-milionowej stolicy Arabii Saudyjskiej.

GFG 2030

Prototyp 2030 jest spokrewniony bezpośrednio z konceptem Kangaroo, który Giorgetto (81-letni ojciec, założyciel studia ItalDesign, które kilka lat temu zostało przejęte przez Volkswagena) i Fabrizio (syn) Giugiaro przygotowali na tegoroczną wystawę w Genewie. Pojazd bazuje na elektrycznej platformie z napędem obu osi, jedną parą drzwi i miejscem wyłącznie dla kierowcy i pasażera. W tym przypadku mowa o zasięgu dochodzącym do 365 kilometrów, przyspieszeniu od zera do stu kilometrów na godzinę w czasie jedynie 3,5 sekundy i prędkości maksymalnej 200 km/h, niezależnie od nawierzchni, wliczając teren pustynny.

GFG 2030

Pierwszy egzemplarz 2030 już jeździ. Pojazd oparto na aluminiowej platformie, którą przykryto nadwoziem wykonanym z włókien węglowych. Samochód, określany przez twórców jako Hyper SUV, odziano w karoserię w kolorach zielonym i czarnym, kolorach flagi Arabii Saudyjskiej. Nie wykluczone, że powstaną kolejne sztuki, które będą miały prawo do poruszania się po drogach publicznych. Samochód zostanie przedstawiony szerokiej publiczności w przyszłym roku na wystawie w Genewie w Szwajcarii, która będzie otwarta dla zwiedzających w dniach od piątego do piętnastego marca.

Skomentuj na forumUdostępnij