Aktualności
08.01.2020

Mercedes-Benz Vision AVTR Profil organiczny

Z okazji tegorocznych targów elektroniki użytkowej CES na terenie Las Vegas projektantom Mercedes-Benza przyśniła się wizja samochodu dość odległej przyszłości, który miałby sprawiać wrażenie żywego stworzenia, a nie maszyny. To, co zobaczyli przelali na materię: oto koncept Vision AVTR, który nie tylko nazwą i formą nawiązuje do filmu "Avatar".

Vision AVTR został zbudowany jako dzieło globalnej współpracy zespołu Mercedes-Benza oraz zespołu pracującego nad wydanym w 2009 roku filmem "Avatar". AVTR to również skrót od Advanced Vehicle Transformation, pojęcia, pod którym skrywają się wszelkiego rodzaju pomysły na zmiany, którym zostaną poddane pojazdy przyszłości. W przypadku Vision AVTR oznacza to organiczne kształty, naturalne materiały, przyjazne środowisku naturalnemu technologie oraz nowe sposoby na komunikację i interakcję z pasażerami i otoczeniem.

Mercedes-Benz Vision AVTR

Całe nadwozie i kabina samochodu, które przenikają się wzajemnie, projektowane były po przyjrzeniu się elementom filmowego świata. Miłośnicy "Avatara" powinni bez trudu znaleźć odniesienia do Drzewa Dusz, skrzydlatych istot banshee, roślinności oraz zwierząt filmowej Pandory czy przedmiotów wykorzystywanych przez jej mieszkańców. W określonych sytuacjach Vision AVTR ma zachowywać się jak żywe stworzenie, między innymi dzięki trzydziestu trzem ruchomym klapkom z tyłu, które przypominają łuski gada oraz rozbudowanym oświetleniu nadwozia, wnętrza i wieloelementowych kół.

Mercedes-Benz Vision AVTR

Kabinę samochodu wyściela między innymi wegańska skóra, a jego podłogę pokrywa drewno typu Karuun, otrzymywane z ręcznie zbieranego surowca naturalnego prosto z Indonezji. Vision AVTR ma wpisywać się oczywiście w grupę Mercedes-Benzów o napędzie elektrycznym, które zbierane są pod oznaczeniem EQ. Żadnych szczegółów technicznych konceptu niestety nie zdradzono. Wiadomo jedynie, że napędzane będą obie osie z możliwością jazdy w bok "ruchami kraba", a energia elektryczna będzie przechowywana w podlegających całkowitemu recyklingowi akumulatorach opartych na ogniwach organicznych na bazie grafenu. Cokolwiek miałoby to oznaczać.

Skomentuj na forumUdostępnij