Aktualności
08.06.2021

Porsche 911 GT3 R Dziewięć godzin Nordschleife

W tym roku 25-lecie swojej działalności świętuje niemieckie Manthey Racing, zespół wyścigowy i zakład dedykowany obsłudze i modyfikacjom samochodów sportowych, który od samego początku związany jest z Porsche, a przede wszystkim z różnego rodzaju ewolucjami modelu 911 GT3 R. Zespół, który w miniony weekend dopisał do swojego dorobku kolejną wielką wygraną.

Manthey Racing funkcjonuje nieprzerwanie do 1978 roku, a siedziba firmy znajduje się w Meuspath w odległości tylko około trzech kilometrów od toru Nürburgring-Nordschleife. Zespół powołał do życia m.in. Olaf Manthey, który zakończył karierę kierowcy wyścigowego w 2005 roku. Na koncie Manthey-Racing znajduje się m.in. wygrane w 24-godzinnym wyścigu Le Mans w klasach GT, sześć zwycięstw w 24-godzinnym wyścigu na Nürburgring-Nordschleife, tytuły mistrzowskie Porsche Supercup oraz tytuły mistrzowskie w klasie GTE w World Endurance Championship. Od 2013 roku większość udziałów w Manthey Racing należy od Porsche, a od kilku lat zakład oferuje modyfikacje modeli 911 i Cayman.

Porsche 911 GT3 R

W miniony weekend zespół Manthey Racing znalazł się wśród ponad 120 drużyn, które wystartowały do tegorocznej, czterdziestej dziewiątej edycji 24-godzinnego wyścigu Nürburgring-Nordschleife. Trudne warunki pogodowe - deszcz, mgła - sprawiły, że... był to najkrótszy wyścig w historii. Z powodu mgły wyścig przerwano na kilkanaście godzin na noc i poranek, a duże opary deszczu sprawiły, że kolejne godziny uciekły pod żółtymi flagami lub za samochodami bezpieczeństwa. W sumie z dwudziestu czterech godzin ścigania zostało tylko około dziewięciu i pół, a do mety dojechało i zostało sklasyfikowanych 99 załóg. Z pole position ruszał zespół Rowe Racing w maszynie BMW klasy GT3, który nie dojechał do końca wyścigu z powodu awarii elektryki.

Porsche 911 GT3 R

Manthey Racing na starcie tegorocznego 24h Nürburgring miało tylko jeden zespół w najnowszym Porsche 911 GT3 R z 6-cylindrowym, wolnossącym boxerem o mocy około 550 koni mechanicznych i numerem startowym 911. Za kierownicą: Kevin Estre, Michael Christensen oraz Matteo Cairoli. Już na pierwszych czterech okrążeniach zespół Manthey Racing przebił się z jedenastego miejsca do czołówki. Walka o zwycięstwo trwała do ostatnich minut, a w niedzielę rano maszyna numer 911 przebiła się z miejsca szóstego na pierwsze, którego nie oddała aż do mety: Manthey Racing zwyciężyło w 24-godzinnym wyścigu na Nürburgring-Nordschleife po raz siódmy w swojej historii! Niecałe dziewięć sekund za ekipą w Porsche na mecie zameldował się zespół Rowe Racing w BMW, a miejsce trzecie ze stratą prawie 50 sekund zajął zespół GetSpeed Performance w Mercedesie-AMG. Zwycięzcy przejechali jedynie 59 okrążeń (rok temu z takich samych powodów przejechano 85 okrążeń, a rekordziści przejechali w 2014 roku 159 okrążeń).

Skomentuj na forumUdostępnij