Aktualności
25.02.2023

Mercedes-Maybach S 580e Lokalnie bezemisyjny

Mercedes-Maybach szykuje się do wprowadzenia na rynek swojego pierwszego modelu z hybrydowym napędem typu plug-in. Takim właśnie rozwiązaniem będą wkrótce kuszeni klienci zainteresowani limuzyną klasy S, która do tej pory polegała wyłącznie na benzynowych silnikach V8 oraz V12, które przekraczały nawet 600 koni mechanicznych.

Marka Maybach funkcjonuje od 1921 roku, w którym Wilhelm i Karl Maybachowie rozpoczęli budowę automobili uchodzących za wzorzec motoryzacyjnego luksusu i symbol najwyższego statusu. Kilka lat temu wskrzeszono ją pod szyldem Mercedes-Maybach, zarezerwowanym dla najdroższych i najbardziej luksusowych samochodów ze stajni Mercedes-Benza. W roku 2021 na rynek wprowadzono klasę S, limuzynę z wydłużonym o 18 centymetrów rozstawem osi i całkowitej długości prawie 5,47 metra. Do wyboru mieliśmy dwie wersje napędowe: S 580 z 4-litrowym V8 o mocy 503 koni mechanicznych i 20-konnym rozrusznikiem-alternatorem w systemie miękkiej hybrydy oraz S 680 z 6-litrowym V12 o mocy 612 koni mechanicznych, obie w układzie przeniesienia napędu na wszystkie cztery koła 4Matic z automatyczną skrzynią biegów 9G-Tronic.

Zdjęcie Mercedes-Maybach S 580e

Pierwszą hybrydę Maybacha typu plug-in - czyli z możliwością ładowania baterii po kablu z publicznych stacji lub domowego gniazdka - oparto na silniku spalinowym o sześciu cylindrach ustawionych w rzędzie. Jednostka o pojemności trzech litrów dostarcza do 367 koni mechanicznych oraz 500 niutonometrów. Towarzyszy jej silnik elektryczny, który generuje do 150 koni mechanicznych oraz 440 niutonometrów. Maksymalna, systemowa moc układu napędowego sięga 510 koni mechanicznych, a maksymalny moment obrotowy dochodzi do 750 niutonometrów. Limuzyna rozpędza się do setki w 5,2 sekundy i rozwija maksymalnie 250 km/h. W trybie elektrycznym może pokonać do 100 kilometrów drogi z prędkością do 140 kilometrów na godzinę. Ładowanie baterii od zera do pełna w najlepszym przypadku ma trwać około 30 minut.

Zdjęcie Mercedes-Maybach S 580e

Hybrydowy model S 580e rozpoznamy po kilku detalach, jak gniazdo ładowania po lewej stronie nadwozia czy reflektory z niebieskimi detalami. Model początkowo dostępny będzie w Chinach, a następnie trafi do sprzedaży w Tajlandii, Europie i innych regionach kuli ziemskiej. Jeszcze w tym roku Mercedes-Maybach zmierza wprowadzić na rynek również swój pierwszy pojazd o napędzie wyłącznie elektrycznym. Będzie nim SUV o oznaczeniu EQS z zasięgiem mającym dochodzić nawet do 600 kilometrów, który jako koncept został pokazany we wrześniu ubiegłego roku.

Skomentuj na forumUdostępnij