Aktualności
03.10.2023

SSC SC-01 Luźna interpretacja

Segment małych samochodów sportowych nie kojarzy się obecnie z samochodami korzystającymi wyłącznie z napędu elektrycznego, ale czasy bardzo szybko się zmieniają. Jedną z odpowiedzi na zachodzące zmiany ma być coupe SC-01 od chińskiego Small Sports Car, o którym pierwszy raz usłyszeliśmy kilkanaście miesięcy temu.

O przedsięwzięciu pod tytułem Small Sports Car po raz pierwszy usłyszeliśmy pod koniec lata ubiegłego roku, kiedy to zapowiedziano produkcję małego, sportowego coupe o masie niespełna 1300 kilogramów z napędem elektrycznym o maksymalnej mocy w okolicy 430 koni mechanicznych. W tym samym czasie dysponowano już jeżdżącym prototypem i pokazowym modelem w pełnej skali. Na realizację całego pomysłu miały pracować między innymi środki finansowe pozyskane od największego inwestora SSC, koncernu Xiaomi. Dziś pierwszy samochód od Small Sports Car, coupe o nazwie SC-01, ma być gotowy do produkcji i masowej sprzedaży na terenie Chin, a później również w innych częściach świata.

Zdjęcie SSC SC-01

SC-01 ma około 4,1 metra długości i tylko 1,16 metra wysokości, mieści dwie osoby, bazuje na autorskiej ramie rurowej, dysponuje zawieszeniem w układzie push-rod i pod względem stylistycznym stanowi znajomo wyglądającą mieszankę, której składniki można zidentyfikować jako Lancia Stratos, Tesla Roadster czy Ferrari 812 Superfast. Auto ma ważyć tylko około 1300 kilogramów i być napędzane dwoma silnikami elektrycznymi, które umieszczono na obu osiach. Baterie o pojemności 60 kilowatogodzin ulokowano za plecami kierowcy i pasażera na zwór samochodów sportowych z silnikami spalinowymi osadzonymi centralnie. Zgodnie z wcześniejszymi planami maksymalna moc układu napędowego ma dochodzić do okolic 320 kilowatów - to przeszło 430 koni mechanicznych. Maksymalny moment obrotowy: do 560 niutonometrów.

Zdjęcie SSC SC-01

Chińskie coupe ma rozpędzać się od zera do stu kilometrów w czasie 3,5 sekundy. Zasięg na jednym ładowaniu baterii ma w najlepszym przypadku przekraczać 520 kilometrów. Jeszcze w tym roku pierwsze egzemplarze mają zostać oddane w ręce pierwszych klientów na terenie Chin. Cena: od 300 tysięcy juanów (aktualnie to równowartość około 185 tysięcy złotych). SC-01 z założenia ma być samochodem względnie tanim i przystępnym, ale na tym nie koniec. Zespół Small Sports Car przygotował dla swojego pierwszego dzieła między innymi pakiet aerodynamiczny z dużym ospoilerowaniem i regulowanym skrzydłem oraz osobne skrzydło połączone z klapą tylnego bagażnika, które mają pojawić się na liście wyposażenia dodatkowego w przyszłości.

Skomentuj na forumUdostępnij