Aktualności
10.02.2024

VCARB 01 Wyścigi byków

Scuderia AlphaTauri po czterech sezonach znika z Formuły 1. Drugi zespół Red Bulla w stawce przekształca się w drużynę o nazwie Visa Cash App RB F1 Team, zmienia swoje podejście do tematu mistrzostw świata, zmienia swoje dowodzenie i prezentuje swoją pierwszą maszynę, Jest nią bolid noszący nazwę... VCARB 01.

Od początku sezonu 2005 w Formule 1 obecna jest ekipa Red Bull Racing. To fabryczny zespół jednego z największych producentów napojów energetycznych na świecie, który utworzono po przejęciu zespołu firmowanego przez markę Jaguar, który został powołany do życia przez Forda po wykupieniu zespołu założonego kilka lat wcześniej przez samego Jackie'go Stewarta. Już w 2006 roku Red Bull wprowadził do stawki swój drugi zespół, włoskie Scuderia Toro Rosso, które utworzono po przejęciu Minardi. W sezonie 2021 zespół zmienił nazwę na Scuderia AlphaTauri, a w tym roku całe przedsięwzięcie zostało przemianowane na Racing Bulls. W związku z umowami sponsorskimi zespół startować będzie pod szyldem Visa Cash App RB F1 Team (wśród sponsorów pozostaje polski Orlen). Toro Rosso i AlphaTauri od samego początku kierował Franz Tost, który z końcem sezonu 2023 pożegnał się po osiemnastu latach z zespołem.

Zdjęcie VCARB 01

Od tego roku bolidy Racing Bulls mają w znacznie większej mierze, niż poprzednio polegać na rozwiązaniach wypracowanych przez Red Bull Racing, które ma za pasem dwa ostatnie tytuły mistrzów świata konstruktorów z rzędu i sześć w ogóle. Oznacza to m.in. wykorzystanie gotowych elementów w obrębie zawieszenia. Tegoroczne przepisy nie przewidują większych zmian technicznych, a kształt samochodów i format układów napędowych nie zmienią się do końca 2025 roku, po którym wchodzą w życie zupełnie nowe przepisy. Dzisiejsze bolidy Formuły 1 napędzane są turbodoładowanymi silnikami V6 o pojemności 1,6 litra, którym towarzyszą układy odzyskiwania energii z układu wydechowego i układu hamulcowego. Tak samo, jak do tej pory zespół Racing Bulls będzie instalował u siebie układy opracowane przez Hondę, które występują pod szyldem oddziału Red Bull Powertrains, który powołano do życia w 2021 roku.

Zdjęcie VCARB 01

W barwach Visa Cash App RB F1 Team w tym roku jeździć będą: 34-letni Daniel Ricciardo z Australii oraz 23-letni Yuki Tsunoda z Japonii. Ricciardo pojawił się w Formule 1 w sezonie 2011 w zespole Hispania Racing, a później przesiadł się do Toro Rosso, Red Bulla, Renaulta i McLarena. Po sezonie 2022 stracił swoje stałe miejsce, ale już w połowie sezonu 2023 wrócił do ścigania w AlphaTauri. W swojej karierze wystartował w 239 grand prix, wygrał w ośmiu z nich i 32 razy stawał na podium. W sezonie 2023 zajął siedemnaste miejsce w generalce kierowców po starcie tylko w siedmiu wyścigach. Tsunoda zadebiutował w sezonie 2021 w AlphaTauri. Ma za sobą 63 starty, w których udało mu się dojechać do miejsca czwartego (Abu Dhabi w pierwszym sezonie startów). Ubiegły rok zakończył na miejscu czternastym w klasyfikacji kierowców. Rok 2023 zakończył się dla AlphaTauri na pozycji ósmej w klasyfikacji generalnej konstruktorów.

Skomentuj na forumUdostępnij