Aktualności
16.03.2024

Skoda Epiq Początek opowieści

Skoda nie przestaje inwestować w elektryfikację i zapowiada zupełnie nowy model o takim właśnie napędzie, który będzie adresowany do jeszcze szerszego grona klientów, niż dotychczas. Będzie nim kompaktowy crossover, który powstaje według nowego języka stylistycznego marki. Już teraz zapowiada go pokazowy koncept.

Crossoverów i SUV'ów w ofercie Skody nie brakuje. Mamy tu elektryczne modele Enyaq i Enyaq Coupe o długości około 4,65 metra, które w sportowych wersjach rozwijają od niedawna 340 koni mechanicznych, spalinowy model Kamiq o długości 4,24, spalinowy model Karoq o długości ponad 4,38 metra oraz model Kodiaq o długości prawie 4,75 metra z opcjami napędu spalinowego i hybrydowego. Kolejne crossovery Skody będą elektryczny. Już teraz jeden z nich zapowiada koncept o nazwie Epiq, która w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy zostanie również przeszczepiona do modelu produkowanego seryjnie. Auto będzie budowane w zakładach w miejscowości Pamplona w Hiszpanii, który stanowi wspólne przedsięwzięcie marek Volkswagen, Cupra oraz Skoda.

Zdjęcie Skoda Epiq

Skoda Epiq powstaje według zupełnie nowego języka stylistycznego, zarówno jeśli chodzi o karoserię jak i wnętrze, który twórcy określają mianem Modern Solid. Nowe podejście ma łączyć w sobie solidność, funkcjonalność i oryginalność, które będą przemawiać do nowego pokolenia klientów. Epiq pozycjonowany jest jako miejski i lifestyle'owy crossover o długości około 4,1 metra z miejscem dla pięciu osób, bagażnikiem o pojemności 490 litrów i zasięgiem elektrycznym dochodzącym do 400 kilometrów. Wśród nowych technologii znajdzie się między innymi dwukierunkowe ładowanie baterii, które w razie potrzeby pozwoli na zasilenie na przykład urządzeń domowych. Auto ma być jednym z najtańszych elektryków na rynku: czeska marka celuje w cenę na poziomie 25 tysięcy złotych, czyli niespełna 110 tysięcy złotych.

Zdjęcie Skoda Epiq

Epiq w wersji seryjnej ma pojawić się w przyszłym roku, wtedy też poznamy dokładną specyfikację auta i jego prawdziwą cenę. Jeszcze w tym roku Skoda pokaże kolejnego, nowego elektryka o nazwie zaczynającej się na literę E i kończącej się literą Q. Będzie nim SUV o nazwie Elroq, który zastąpi produkowany od 2017 roku model Karoq. Na przyszły rok zapowiadana jest gruntowna modernizacja elektryków Enyaq, a przed końcem dekady mamy zobaczyć również elektrycznego malucha, elektryczne kombi rozmiarów Octavii oraz dużego, 7-osobowego SUV'a o ambicjach na wyrwanie przez czeską markę fragmentu ogólnie rozumianego segmentu premium. Nowe auta mają bazować na nowej platformie grupy Volkswagena, SSP - Scalable Systems Platform.

Skomentuj na forumUdostępnij