Aktualności
13.04.2024

Abarth Classiche 1300 OT Twórcze odtworzenie

W piątek w turyńskim Heritage Hub koncernu Stellantis otworzono specjalną wystawę z okazji siedemdziesiątej piątej rocznicy działalności marki Abarth. Na miejscu można zobaczyć jej kilkadziesiąt zabytkowych modeli, a także kilka nowości. Wśród tych ostatnich znalazła się zapowiedź limitowanego coupe 1300 OT od Abarth Classiche.

Historia włoskiej marki sięga marca 1949 roku, kiedy to własną firmę razem ze wspólnikami na pozostałościach marki Cisitalia założył Carlo Abarth. Cel: modyfikacja i przygotowanie rodzimych samochodów do wyścigów, rajdów i prób bicia rekordów prędkości. Już na początku lat pięćdziesiątych Abarth zaczął specjalizować się we Fiatach, a w roku 1971 został w całości przejęty przez Fiata, gdzie przez lata służył przy projektach wszystkich marek koncernu, wliczając Alfę Romeo i Lancię. Na początku XXI wieku nazwa Abarth wróciła do łask jako wyróżnik najbardziej sportowych aut Fiata, a w 2007 roku doczekała się właściwej reaktywacji jako osobna marka z coraz szerszą ofertą modelową, która do dnia dzisiejszego opiera się przede wszystkim na autach bazujących na Fiacie 500. W tym roku Abarth świętuje swoje 75-lecie działalności.

Zdjęcie Abarth Classiche 1300 OT

Z okazji urodzin marki w Heritage Hub w Turynie ustawiono 38 wyselekcjonowanych modeli, które będzie można oglądać przez najbliższe dwa miesiące. Kolekcję otwiera pierwszy Fiat 500 przygotowany przez Carlo Abartha z lat pięćdziesiątych i Abarth 1000 z lat sześćdziesiątych. Zamyka ją najnowszy Abarth 500e o napędzie elektrycznym oraz limitowany, urodzinowy Abarth 695 75° Anniversario o mocy 180 koni mechanicznych. Między nimi zobaczymy również rajdowego Abartha 131, rajdową Lancię 037, prototyp przygotowywanego kilka lat temu Abartha 124 Spider GT4, który nigdy nie doszedł do skutku, limitowanego spidera 1000 SP sprzed trzech lat oraz zapowiedź zupełnie nowego auta w postaci modelu w skali 1:3. Jest nim kolekcjonerski Abarth Classiche 1300 OT.

Zdjęcie Abarth Classiche 1300 OT

Coupe 1300 OT zostało przygotowane w ramach projektu "Reloaded by Creators", w ramach którego powstają auta inspirowane klasykami Abartha. W tym przypadku mamy do czynienia z samochodem wzorowanym na wyścigowym prototypie Fiat-Abarth OT 1300 z 1965 roku, do którego nawiązywać ma węglowa karoseria z niewielkim wlotem powietrza na dachu. Pojazd bazuje na węglowym kadłubie, który już wcześniej wykorzystano w 1000 SP. To platforma znana doskonale z produkowanej seryjnie Alfy Romeo 4C, którą zasilał umieszczony centralnie, 4-cylindrowy, turbodoładowany silnik o pojemności 1,75 litra i mocy 240 koni mechanicznych. Włosi na razie dokładną specyfikacją 1300 OT się nie chwalą. Ale czekają już na zamówienia. W planach jest zbudowanie jedynie pięciu egzemplarzy.

Skomentuj na forumUdostępnij