Aktualności
11.05.2024

Rolls-Royce Cullinan Series II

Pierwszy i jedyny SUV w katalogu Rolls-Royce'a, model Cullinan, wchodzi w nowy etap swojej kariery. Brytyjska marka, która należy do BMW, zaprezentowała Cullinana drugiej serii. Większość jego modernizacji odpowiadają przede wszystkim na potrzeby zarejestrowane u dotychczasowych klientów i zmieniające się definicje luksusu.

Rolls-Royce dołączył do producentów SUV'ów sześć lat temu, kiedy to zadebiutował Cullinan pierwszej generacji i z miejsca stał się najlepiej sprzedającym się modelem w historii marki. Nowa maszyna zmieniła zupełnie profil klienta Rolls-Royce'a. W roku 2010 średnia wieku właścicieli aut marki wynosiła około 56 lat, dziś to tylko 43 lata. Na początku sprzedaży Cullinana aż blisko 70% klientów nabywała go z myślą o byciu wożonym. Dziś już tylko niespełna 10% właścicieli korzysta z szofera, reszta woli prowadzić Cullinana własnoręcznie. Wiele egzemplarzy, mimo swoich ogromnych rozmiarów (długość ponad 5,34 metra i masa własna ponad 2,6 tony), stało się samochodami do poruszania się po mieście.

Zdjęcie Rolls-Royce Cullinan

Drugą generację Cullinana rozpoznamy przede wszystkim po nowych światłach, nowych zderzakach, nowych felgach o średnicy aż do 23 cali, nowej osłonie chłodnicy z podświetleniem, wykończeniu końcówek wydechu, nowych przetłoczeniach paneli karoserii oraz nowych odcieniach lakieru, jak brązowy Emperador Truffle. W środku pojawił się szklany panel deski rozdzielczej na całej szerokości przedniej szyby, nowe wyświetlacze z systemem operacyjnym Spirit i aplikacją Whispers, nowe zestawy multimedialne dla pasażerów z tyłu z łącznością Wi-Fu oraz Bluetooth, nagłośnienie z 18 głośnikami o łącznej mocy 1400 W, nowe oświetlenie i nowe wydanie gabloty na małe dzieła sztuki przed pasażerem z przodu.

Zdjęcie Rolls-Royce Cullinan

Do repertuaru Cullinana dodano nowe opcje wykończenia wnętrza, zarówno jeśli chodzi o formę jak i materiały, wśród których znalazły się nowe detale z drewna z mikroskopijnymi drobinami metali, nad którymi pracowano przez ostatnie cztery lata, nowe tapicerki z materiału otrzymanego z bambusa i opcje artystycznego perforowania skórzanej tapicerki. Na tym nie koniec: razem z bazowym modelem zadebiutował jeszcze bogatszy pod względem wyposażenia i wykończenia Cullinan w specyfikacji Black Badge. Pod maską pracuje bezszelestnie podwójnie turbodoładowane V12 o pojemności 6,75 litra, połączone z 8-stopniowym automatem ZF i systemem przeniesienia napędu na obie osie. W przypadku Black Badge jednostka rozwija okrągłe 600 koni mechanicznych i 900 niutonometrów.

Skomentuj na forumUdostępnij