Aktualności
04.06.2024

Audi RS4 Avant Edition 25 Years

Ćwierć wieku temu Audi wylansowało pierwsze kombi z serii RS4, bezpośredniego spadkobiercę słynnego RS2 Avant. Dwadzieścia pięć lat temu wystarczające było 380 koni mechanicznych. Dziś limitowane, urodzinowe RS4 Avant Edition 25 Years może pochwalić się mocą większą o prawie jedną czwartą.

Audi zdefiniowało niszę mocarnych, sportowych kombi na początku lat dziewięćdziesiątych modelem Avant RS2, w którego powstaniu pomagało Porsche. Latem 1996 roku uruchomiono produkcję S6 Plus, które w przeważającej liczbie budowano jako kombi, a w 1999 roku pojawiło się pierwsze RS z oddziału Quattro (obecnie Audi Sport) - RS4 Avant. W modelu tym wylądował 6-cylindrowy silnik biturbo, przy którym grzebał Cosworth i z którego wyciśnięto 380 KM. W roku 2001 pojawiło się podrasowane RS4 Sport z obniżonym zawieszeniem, kubełkowymi fotelami oraz sportowym układem wydechowym. To właśnie do niego nawiązuje nowe RS4 Avant Edition 25 Years, które przypieczętowuje dwudziestą piątą rocznicę powstania pierwszego RS4 Avant.

Zdjęcie Audi RS4 Avant Edition 25 Years

Urodzinowe RS4 Avant dostępne będzie w kilku kolorach, w tym w żółtym odcieniu Imola. Kombi będzie wyróżniać się różnymi detalami, jak listwy w kolorze błyszczącej czerni, czarne wstawki w tylnych lampach, czarne oznaczenia marki i modelu, przyciemnione ramki reflektorów oraz przyciemniane tylne szyby. Z auta zniknęły dachowe relingi, a na chętnych czeka węglowy pakiet stylistyczny Carbon Matte. Urodzinowe kombi wyposażono w ręcznie regulowane zawieszenie RS Pro z obniżonym o 10 milimetrów prześwitem, sztywniejszymi wahaczami i zwiększonym kątem pochylenia kół przedniej osi, sportowy mechanizm różnicowy oraz 20-calowe felgi z ogumieniem Pirelli P Zero Corsa. Opcją są semislicki Pirelli P Zero Trofeo RS oraz system Track Adrenaline z czujnikami w oponach, które monitorują ciśnienie i temperaturę.

Zdjęcie Audi RS4 Avant Edition 25 Years

Moc podwójnie turbodoładowanego V6 o pojemności 2,9 litra zwiększono na potrzeby Edition 25 Years z 450 do 470 koni mechanicznych. Maksymalny moment obrotowy sięga 600 niutonometrów. Napęd na obie osie przenosi automat Tiptronic produkcji ZF o ośmiu przełożeniach. Kombi ma rozpędzać się do setki w zaledwie 3,7 sekundy i rozwijać prędkość maksymalną 300 kilometrów na godzinę. Audi wyprodukuje tylko 250 egzemplarzy urodzinowego RS4 Avant. Model wyceniono na około 142,9 tysiąca euro (obecnie to ponad 610 tysięcy złotych). Jednocześnie przygotowano limitowaną również do 250 egzemplarzy limuzynę RS5 Performance Edition, której trafił między innymi silnik podkręcony do 470 KM, sportowe zawieszenie RS Pro oraz udoskonalony mechanizmem różnicowy typu Torsen.

Skomentuj na forumUdostępnij