
Nissan Skyline 400R - Kiedyś to było
Na japoński rynek wróciła limitowana limuzyna Skyline 400R o sportowym zacięciu. Samochód, którego nazwa nawiązuje do legendarnych przodków, będzie wyróżniał się przede wszystkim wyglądem karoserii i wnętrza oraz modyfikacjami podwozia. Pod jego maską doliczymy się sześciu cylindrów, dwóch turbosprężarek oraz ponad czterystu koni mechanicznych.
Oznaczenie 400R kojarzone jest przede wszystkim z coupe Skyline GT-R generacji R33 z połowy lat dziewięćdziesiątych i limitowanym do stu egzemplarzy specjałem, pod którym podpisywał się oddział Nismo. Nissanowi w ciągu kilku lat przed zakończeniem produkcji R33 udało się znaleźć jedynie 44 nabywców. Dziś ceny najcenniejszych sztuk 400R zbliżają się na licytacjach do jednego miliona dolarów. Bardzo odległym spadkobiercą coupe jest tegoroczna limuzyna Skyline 400R, którą pokazano na wystawie Japan Mobility Show w Tokio. Model Skyline trzynastej generacji produkowany jest od 2014 roku jako bliźniak Infiniti Q50, a jego głównym rynkiem zbytu jest Japonia. Nowy wariant 400R, którego bezpośredni poprzednik pojawił się w 2019 roku, to model o sportowym zacięciu i topowa pozycja w katalogu Skyline.
Co nowego przynosi kolejny 400R? To przede wszystkim body kit z elementami z włókien węglowych, 19-calowe felgi z nowym ogumieniem Dunlop SP Sport Maxx GT 600 (opony na tylnej osi poszerzono z 245 do 265 milimetrów), nowe sprężyny i stabilizatory zawieszenia, nowe zaciski i klocki hamulcowe, które mają poddawać się znacznie później, węglowy pakiet kabinowy oraz tabliczki znamionowe z numerem egzemplarza. Nissan przygotował również specjalnie zestrojoną elektronikę w układzie Vehicle Dynamics Control, w tym kontrolę trakcji. Wszystkie zmiany w obrębie podwozia mają zaowocować jeszcze pewniejszym prowadzeniem, bardziej precyzyjnymi reakcjami na ruch kierownicą i zwiększoną kontrolą podczas jazdy na granicy przyczepności. Specjalny charakter auta podkreślą nowe kolory karoserii i wnętrza. W pierwszym przypadku do wyboru będzie między innymi błękit Wangan Blue.
Skyline 400R o długości 4,81 metra i masie własnej 1760 kilogramów dostanie podwójnie turbodoładowane V6 o pojemności trzech litrów - to motor serii VR30DDTT, który w ostatnich latach pojawił się między innymi w Nissanie Z i poprzednim 400R. Ze spalinowej jednostki będzie płynęło maksymalnie 405 koni mechanicznych oraz 475 niutonometrów. Maksymalny moment obrotowy dostępny będzie w szerokim zakresie 1,6-5,2 tysiąca obrotów na minutę. Cała moc przenoszona będzie na tylne koła poprzez 7-stopniowy automat z możliwością ręcznej zmiany biegów. Nissan zbuduje tylko 400 egzemplarzy nowego Skyline 400R. Samochód, który został w przygotowany w oddziale Nissan Motorsports & Customizing (NMC), będzie przeznaczony wyłącznie na rynek japoński.
Źródło/zdjęcia: Nissan Nissan Skyline 400R na forumSubskrybuj kanał RSS aktualnościSkomentuj na forum


















