Aktualności
27.04.2009

Bertone Mantide Jedyne w swoim rodzaju

Studio Bertone, któremu jeszcze nie tak dawno groziło bankructwo, powraca do żywych. I to jeszcze jak! Po pokazie makiety na salonie w Szanghaju i kameralnej premierze na torze w Balocco firma nawiedza z kompletnym supercupe Mantide konkurs elegancji w Villa d'Este.

Twórcą projektu bazującego na Corvette ZR1 jest Jason Castriota, który jesienią ubiegłego roku odszedł z Pininfariny, a w grudniu objął pozycję dyrektora stylistycznego Bertone. Wcześniej pracował przy tak znaczących pojazdach, jak Maserati GranTurismo, Maserati Birdcage 75th, Ferrari 599 GTB Fiorano, Ferrari P4/5, Ferrari 612 Kappa czy Rolls-Royce Hyperion.

Bertone Mantide

Kosmiczne Mantide było inspirowane aeronautyką, Formułą 1 oraz owadami, a spektakularne nadwozie auta służy przede wszystkim maksymalizacji możliwości elementów mechanicznych, które skrywa. Każda linia ma tu określoną funkcję, co najlepiej potwierdza zmniejszenie w stosunku do ZR1 współczynnika oporu powietrza aż o 25% przy jednoczesnym zwiększeniu siły dociskowej o 30%.

Bertone Mantide

Auto rozwija prędkość 100 km/h w zaledwie 3,2 sekundy, a jego prędkość maksymalna przekracza 350 km/h! Mantide powstało tylko w jednym egzemplarzu, który prawdopodobnie trafi na sprzedaż.

Skomentuj na forumUdostępnij