Mercedes-Benz 560 SEL Carat Duchatelet Diamond

Założona przez Frederica Duchateleta w belgijskim Liege firma Carat Duchatelet należy obecnie do Carat Security Group i największych na świecie producentów aut opancerzonych, dedykowanych wyższym sferom rządowym czy biznesowym tego świata.

W latach osiemdziesiątych firma modyfikowała na życzenie klientów między innymi limuzyny klasy S spod znaku Mercedes-Benza, oferując jednocześnie pięć wersji wyposażenia, a wśród nich wersję Carat Diamond - prezentowaną na zdjęciach.

Mercedes-Benz 560 SEL Carat Duchatelet Diamond

Modyfikacje obejmowały nie tylko opancerzenie, ale i wyposażenie wytwarzanych przez Carat by Duchatelet samochodów z niewielką jedynie ingerencją w kształt samego nadwozia, ograniczającą się w zasadzie do zastosowania innych niż fabryczne felg oraz jego przedłużenia. Zakres modyfikacji wyposażenia wewnętrznego ograniczony był jedynie wyobraźnią i zasobnością portfela osób zamawiających.

Mercedes-Benz 560 SEL Carat Duchatelet Diamond

Wyroby firmy Carat Duchatelet były tak dobre, że Mercedes-Benz zezwolił na pozostawienie znaku firmowego na masce pojazdów opuszczających bramy tej firmy, podobnie zresztą jak i inni producenci aut, które poddawano modyfikacjom czy przebudowie.

Niestety za bycie indywidualistą należało słono zapłacić, co znalazło też odzwierciedlenie w ilości wyprodukowanych egzemplarzy poszczególnych modeli. Według właściciela prezentowany model Mercedes-Benza powstał zaledwie w ilości 17 sztuk. Cena tego modelu przekraczała kilkukrotnie wartość wersji bazowej, nabytej w salonie firmy Mercedes-Benz, która przecież nie była tania.

Mercedes-Benz 560 SEL Carat Duchatelet Diamond

Prezentowany egzemplarz Mercedes-Benza 560 SEL pochodzi z 1989 roku, a pod jego maską drzemie najmocniejsza, oferowana wówczas przez firmę Mercedes-Benz jednostka napędowa: widlasta ósemka o pojemności 5,6 litrów i mocy 300 koni mechanicznych. Samochód przywędrował do Polski aż z Japonii gdzie, jak twierdzi właściciel, jego użytkownikami byli wcześniej członkowie... Yakuzy. W Polsce podobnym Mercedesem poruszał się swojego czasu Prezydent Lech Wałęsa, ale z tą różnicą, że samochód ten powstał w firmie Trasco.

Mercedes-Benz 560 SEL Carat Duchatelet Diamond

Carat Duchatelet modyfikuje obecnie również samochody takich marek, jak Rolls-Royce, Bentley, Maybach i Lexus, a jej wyroby nie należą do pojazdów spotykanych na drodze codziennie, co czyni je jeszcze bardziej wyjątkowymi.

Tekst i zdjęcia: Mariusz Relich