Porsche Type 52

Zdjęcie Porsche Type 52

Ferdinand Porsche tuż przed drugą wojną światową miał w kieszeni kilka wielkich kontraktów. Jego samodzielne studio projektowe pracowało nad niezwykłymi, wyścigowymi samochodami Auto Union klasy Grand Prix, samochodem dla ludu, którym okazał się słynny Volkswagen "Garbus", a także 3000-konnym wehikułem Mercedes-Benza, który miał pobić rekord prędkości naziemnej. W tym samym czasie Porsche wyszedł między innymi z pomysłem na samochód sportowy na zwykłe drogi, dla którego bazą był... bolid Auto Union! Było nim coupe Type 52.

Wyścigowe maszyny Auto Union wyróżniały się przede wszystkim oryginalną koncepcją, według której silniki umieszczano centralnie, przed tylną osią. Większość z nich była zasilana jednostkami V16 ze sprężarkami, które w finalnej specyfikacji z 1937 roku rozwijały aż 560 koni mechanicznych z 6,3 litrów pojemności. Model Type 52 powstał ponad dwa lata wcześniej i korzystał ze starszego V16 o pojemności 4,4 litrów, która później wzrosła do pięciu. Ulokowany centralnie silnik nie był jedyną innowacją auta. Pojazd wyróżniał się także niezależnym zawieszeniem z hydraulicznymi amortyzatorami, opływową karoserią, przypominającą bolidy Auto Union służące biciom rekordów prędkości (na zdjęciu poniżej widoczny jest rekordowy bolid Type B), oraz aranżacją wnętrza. Kierowca siedział po środku, a po bokach, nieco z tyłu znajdowały się dwa fotele dla pasażerów.

Doładowany, 32-zaworowy silnik z jednym wałkiem rozrządu na potrzeby codziennego użytku stłamszono z 295 do 200 KM, a od 2250 obrotów na minutę dostępny był maksymalny moment obrotowy w wysokości aż 436 Nm. Mieszankę paliwową do silnika dostarczało aż osiem gaźników Solex, a 5-stopniową skrzynię biegów z 3-dyskowym sprzęgłem umieszczono za tylną osią. Samochód o masie około 1300 kilogramów mógł rozpędzić się do co najmniej 200 km/h i rozwinąć 100 km/h w niecałe 9 sekund, co w roku 1935 było wartościami oszałamiającymi.

W zakładzie Porsche zbudowano dwa prototypy, którymi Auto Union nie było zainteresowane i fascynujący pojazd ostatecznie nie wszedł do produkcji. Oba auta przepadły w czasie wojny, a do dzisiaj przetrwała jedynie częściowa dokumentacja projektu Type 52, nie obejmująca niestety żadnych fotografii, jedynie szkice.

Tekst: Przemysław Rosołowski

Zdjęcie Porsche Type 52 - zdjęcie 2 Zdjęcie Porsche Type 52 - zdjęcie 3 Zdjęcie Porsche Type 52 - zdjęcie 4