Aktualności
27.06.2008

Chevrolet Corvette ZR1 Nordschleife zdobyte!

Dziś rano Corvette ZR1, najszybszy i najmocniejszy samochód w historii General Motors zamknął nitkę północnej pętli niemieckiego Nurburgringu rekordowym czasem 7 minut, 26 sekund i 4 dziesiątych sekundy! To stawia dotychczasową czołówkę w postaci Pagani Zondy F Clubsport (7:27,82) i Nissana GT-R (7:29,03) w dość niezręcznej sytuacji...

Za kierownicą ZR1 zasiadł Jim Mero, inżynier rozwojowy General Motors. Auto było identyczne z seryjnym poza tym, że nie posiadało na dokładnie niektórego wyposażenia z zakresu bezpieczeństwa, rozrywki i informacji. Wszystko pozostałe (nastawy zawieszenia, silnika, opony) było zgodne z serią. Pogoda sprzyjała próbie a jedynymi niedogodnościami były boczne wiatry na głównej prostej. Mero twierdzi, że w niektórych miejscach toru mógłby urwać jeszcze kilka cennych ułamków sekund. Zgodnie z panującymi normami mierzone okrążenie miało start lotny a uzyskany czas potwierdziła pokładowa elektronika oraz dwa stopery sterowane ręcznie.

Chevrolet Corvette ZR1

Kto następny? W kolejce czeka już Nissan GT-R V-Spec, coraz bliższa produkcji jest też zupełnie nowa Honda NSX a Porsche już testuje silniki przeznaczone dla nowych 911 pod kątem Nordschleife na specjalnym symulatorze odtwarzającym warunki panujące na torze bez konieczności użycia reszty samochodu. Walka trwa!

Skomentuj na forumUdostępnij