Aktualności
11.07.2008

British Steam Car Jazda na parze wodnej

Już w najbliższą niedzielę w angielskim Lymington w Hrabstwie Hampshire zostanie pokazany samochód, którego Twórcy zamierzają pobić rekord prędkości dla pojazdu o napędzie parowym. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że rekord ten ma już... ponad 100 lat!

Aktualny rekord w tej kategorii należy do pojazdu skonstruowanego przez braci Stanley, który z 1906 roku z Fredem Marriottem za kierownicą rozpędził się do imponujących 205,45 km/h. Jedną z rzadkich prób przekroczenia tej granicy podjęto w 1985 roku. Rozpędzono się wtedy do ponad 234 km/h, ale rekord nie mógł zostać uznany, ponieważ nie spełniono wszystkich wymogów regulaminowych (przede wszystkim przejazd w dwie strony w ściśle określonym czasie).

British Steam Car

British Steam Car waży 3 tony i mierzy aż 7,66 metra długości. Pojazd napędza dwufazowa turbina parowa generująca moc 364 KM. Odpalenie samochodu wymaga od 6 do 8 minut.

Próba pobicia rekordu zostanie podjęta już w przyszłym miesiącu z 60 z kolei imprezie pod tytułem Bonneville Speed Week, która odbędzie się w dniach 18-24 sierpnia.

Skomentuj na forumUdostępnij