Aktualności
21.08.2012

Toyota Yaris R1A Tanie rajdowanie

Zespół Toyota Motorsport GmbH, który w ostatnim czasie pokazał się m.in. w klasie LMP1 w 24-godzinnym wyścigu Le Mans i elektrycznym ścigaczem we wspinaczce górskiej na Pikes Peak, wraca do rajdów. Spadkobiercy modelu Celica nie należy się jednak spodziewać. Nowy pojazd to auto dla początkujących.

Najnowsza propozycja niemieckiej placówki Toyoty to Yaris przystosowany w myśl regulaminu grupy FIA R1A, dopuszczającej do startu auta z silnikami o pojemności do 1400 centymetrów sześciennych z niewielkimi modyfikacjami. Trzydrzwiową Yaris R1A napędza benzynowy motor o pojemności 1,33 litra, który w wersji drogowej rozwija moc 99 koni mechanicznych.

Toyota Yaris R1A

Małą rajdówkę wyróżnia przede wszystkim: nowy układ wydechowy ze sportowymi katalizatorami, krótsze przełożenie ostatniego biegu, wyczynowe zawieszenie z adaptacyjnymi sprężynami i regulowanym prześwitem, klatka bezpieczeństwa, osłony miski olejowej, zbiornika paliwa i przewodów paliwowych, system gaśniczy, kubełkowe fotele, szelkowe pasy bezpieczeństwa i wyłącznik dopływu prądu.

Toyota Yaris R1A

Yaris R1A pojawi się już w najbliższy weekend podczas Rajdu Niemiec, dziewiątej eliminacji WRC. Auto wystąpi w roli "pojazdu zero", który będzie przecierał szlaki przed wszystkimi startującymi. Cenę maszyny, nie wliczając podatków i robocizny, określono na poziomie 22,5 tysięcy euro (nieco ponad 90 tysięcy złotych). Toyota Motorsport GmbH przyjmuje już zamówienia i myśli o kolejnych samochodach, które będą mogły zasilić szeregi początkujących kierowców rajdowych i wyścigowych.

Skomentuj na forumUdostępnij