Aktualności
11.12.2012

Volkswagen Polo R WRC Wypracowana metoda

Półtora roku temu Volkswagen deklarował gotowość do wzięcia udziału w serii WRC. Czas ten wykorzystał na przygotowanie auta, którym będzie Polo R WRC w barwach Volkswagen Motorsport i pod wsparciem Red Bulla. Pojazd gotowy do startu pokazano w Monako w scenerii przypominającej start Rajdu Monte Carlo.

Samochód zadebiutował przy temperaturze 10 stopni Celsjusza i w asyście sztucznego śniegu w rękach dwóch fabrycznych zawodników Volkswagena rodem z Francji: Sébastiena Ogiera i Juliena Ingrassia. W warunkach bojowych samochód zadebiutuje już w połowie stycznia przyszłego roku w Rajdzie Monte Carlo. Oprócz pary Ogier/Ingrassia wystartują Jeri-Matti Latvala z Miikką Anttilą oraz Andreas Mikkelsen z Mikko Markkulą.

Volkswagen Polo R WRC

Rajdowy Polo R WRC, który po raz pierwszy został pokazany w maju ubiegłego roku w Sardynii, bazował w dużej mierze na Skodzie Fabii Super 2000, ale zamiast 2-litrowego silnika został wyposażony w 1,6-litrowy. W opracowaniu finalnej specyfikacji, której testy rozpoczęto wiosną tego roku, uczestniczył między innymi Carlos Sainz. Auto korzysta ostatecznie z 4-cylindrowej jednostki TSI o pojemności 1,6 litra z turbodoładowaniem i bezpośrednim wtryskiem paliwa, umieszczonej z przodu.

Volkswagen Polo R WRC

Samochód dysponuje napędem na wszystkie cztery koła, niezależnym zawieszeniem z elementami produkcji ZF, sekwencyjną skrzynią biegów o sześciu przełożeniach oraz 18-calowymi kołami na asfalt i śnieg oraz 15-calowymi na żwir i lód. Niektóre elementy karoserii auta wykonano z włókien węglowych i Kevlaru, a całą sylwetkę poszerzono do 1820 milimetrów. Masa auta gotowego do jazdy zgodnie z regulaminem musi przekraczać 1200 kilogramów.

Volkswagen Polo R WRC

Najmłodsze dziecko ekipy Volkswagen Motorsport dysponuje maksymalną mocą 315 koni mechanicznych i momentem obrotowym 425 niutonometrów, które ogranicza regulaminowa, 33-milimetrowa zwężka w układzie dolotowym silnika. Polo R WRC na rozpędzenie się do 100 km/h potrzebuje około 3,9 sekund i w zależności od ustawień skrzyni biegów jest w stanie rozwinąć prędkość do 200 kilometrów na godzinę.

Skomentuj na forumUdostępnij