Aktualności
29.12.2012

Porsche 718 RSK Szlachetne pochodzenie

Już za niecałe trzy tygodnie kolekcjonerzy i łowcy samochodowych rarytasów zjadą się do Arizony, gdzie w kilku lokalizacjach miejsce będą miały licytacje skarbów na czterech kołach. W przyszłym roku w gronie pojazdów wartych miliony dolarów znajdziemy między innymi model 718 RSK ze stajni Porsche.

Rodzina 718 powstała w drugiej połowie lat pięćdziesiątych i zastąpiła serię 550. Projekt wykiełkował z myślą o wyścigach wszelkiego typu, z Formułą 1 włącznie, z możliwością konwersji właściwie dowolnego egzemplarza w zależności od wyścigu, w którym miał wystartować. Auto ważące około 550 kilogramów napędzane było w bazowej wersji 1,5-litrowym boxerem o mocy około 140 KM, który pracował za plecami kierowcy.

Porsche 718 RSK

Małe, otwarte Porsche debiutowało w 1957 roku w 24-godzinnym wyścigu Le Mans, którego niestety nie ukończyło. Rok później było pierwsze w swojej klasie i trzecie w generalce. W tym samym sezonie zajęło drugie miejsce w Targa Florio, w którym zajęło całe podium w roku 1959. W roku 1958 i 1959 pozwoliło na zdobycie europejskiego mistrzostwa w wyścigach górskich. W roku 1961 zajęło w Formule 1 między innymi drugie miejsce w Grand Prix Francji, Włoch i USA.

Porsche 718 RSK

Egzemplarz 718 RSK, który w połowie stycznia znajdzie się na licytacji prowadzonej przez Gooding & Company, to sztuka na podwoziu numer 718-023, jedna z trzydziestu pięciu, jakie kiedykolwiek wyprodukowano. Za swojej młodości auto startowało w Stanach Zjednoczonych (Courtland, Riverside), na Kubie (Havana) i na Bahamach (Nassau). Do dzisiaj zachowało się w świetnym, oryginalnym stanie, a niedawno zostało pieczołowicie odrestaurowane. Gotowe jest do wzięcia udziału w wyścigach klasyków.

Porsche 718 RSK

Sztuka 023 została zbudowana w marcu 1959 roku i na życzenie przyszłego właściciela znacząco udoskonalona (m.in. podniesiono moc silnika do 150 KM). Pierwsze lata spędziła na torach wyścigowych Ameryki Północnej, po czym co najmniej pięć razy zmieniała miejsce pobytu, lądując między prywatnymi kolekcjami i zbiorami muzealnymi. Sprzedający szacują, że nowy właściciel wyda na 718 RSK od 2,8 do 3,2 milionów dolarów, czyli maksymalnie 10 milionów złotych.

Skomentuj na forumUdostępnij