Aktualności
15.02.2013

BMW Z4 GTE Ewolucja GT

Po czterech latach pełnych sukcesów BMW M3 GT opuszcza puchar American Le Mans Series. Jego miejsce zajmie nowy model, Z4 GTE, który kilka dni temu pokazano na torze Daytona International Speedway. Auto wystartuje w barwach BMW Team RLL, tworzonego przez BMW of North America i Rahal Letterman Lanigan Racing.

Prace nad samochodem nowej klasy ruszyły w BMW Motorsport w Monachium latem minionego roku. Auto oparto na Z4 GT3, z którego musiały zniknąć między innymi systemy ABS i DSC, które nie są dozwolone w segmencie GTE. Na pierwsze testy Z4 GTE, bardziej kompaktowe od swojego poprzednika w postaci M3 GT, wyjechało w ubiegłym miesiącu.

BMW Z4 GTE

Wyścigowe Z4 napędzane jest widlastą, wolnossącą ósemką o pojemności niespełna 4,4 litrów z suchą miską olejową i aluminiowym blokiem. Wolnossący silnik rozwija około 480 KM i 480 Nm, które wprawiają w ruch masę 1245 kilogramów. Napęd przekazywany jest tylko na tył poprzez 6-stopniową, sekwencyjną skrzynię biegów, sterowaną łopatkami.

BMW Z4 GTE

Tegoroczny sezon ALMS, na który złoży się dwadzieścia eliminacji, wystartuje już za miesiąc 12-godzinnym wyścigiem na torze Sebring. W ostatnich czterech latach BMW Team RLL zdobyło w serii dwa mistrzowskie tytuły zespołów, producentów i jeden kierowców. W roku 2012 ekipa była druga w klasyfikacji zespołów.

Skomentuj na forumUdostępnij