Aktualności
22.04.2013

FIA GT Zolder Pierwszy sukces Lamborghini

Druga eliminacja pucharu FIA GT Series za nami. Mistrzostrza, w których uczestniczą samochody klasy GT3 marek Audi, BMW, Ferrari, Ford, McLaren, Mercedes-Benz, Lamborghini i Nissan, pojawiły się w miniony weekend w Belgii na 4-kilometrowym torze Zolder, który istnieje już dokładnie pięćdziesiąt lat.

W pierwszej eliminacji na Nagaro we Francji lało. Dla odmiany w Belgii nie było prawie ani jednej chmury i wyścigom towarzyszyło wiosenne słońce. Pole position do sobotniego wyścigu kwalifikacyjnego wywalczyła para Kox/Rosina w zupełnie nowym Lamborghini Gallardo GT3 FL2 w barwach Lamborghini Blancpain Reiter, przygotowanym niedawno przez Reiter Engineering po raz pierwszy we współpracy z Lamborghini.

FIA GT Zolder

Włoskie auto pozostało na prowadzeniu przez pierwsze 20 minut, po których zostało wyprzedzone przez Audi R8 LMS zespołu Belgian Audi Club Team WRT pary Ortelli/Vanthoor, która wygrała z przewagą 10 sekund nad Lamborghini. Szczęścia nie miała para Perante/Loeb w McLarenie, która po problemach technicznych zamiast z drugiego startowała z ostatniego miejsca. Perante dodatkowo po zderzeniu z BMW podczas wyprzedzania na zakręcie został ukarany karą drive-through. Na niecałe siedem minut przed końcem wyścigu MP4-12C wylądował w boxach z problemami z kołem. Loeb nie wrócił już na tor (17 miejsce w generalce i 17 pole startowe w niedzielnym starciu).

W głównym, niedzielnym wyścigu zespół w nowym Lamborghini objął prowadzenie już na samym początku (lotny start), kontrolując sytuację do samego końca. Samochód Leoba już na pierwszym okrążeniu uczestniczył w zderzeniu, z którego wyjechał z przebitą przednią oponą. W tym czasie ucierpiały też dwa samochody Nissana. Dla zespołu McLarena było to praktycznie koniec weekendu: para Loeb/Perante zakończyła główny wyścig na torze Zolder na trzynastym miejscu.

Po godzinie ścigania zespół Kox/Rosina w Gallardo GT3 FL2 wygrał z przewagą jedynie 0,45 sekund nad parą Ortelli/Vanthoor w Audi R8 LMS, przed którą musiał bronić się zaciekle przez ostatnie 10 minut, w czasie których samochody kilka razy znalazły się tuż obok siebie. Dużo dalej w tyle na trzecim miejscu przyjechało kolejne R8 w rękach duetu Sandstrom /Stippler. Kolejna eliminacja FIA GT Series dopiero w lipcu na torze Zandvoort w Holandii.