Aktualności
15.05.2013

Zetini Haast Szybka jazda

Grupa Zetini z Nowej Zelandii, znana z luksusowych jachtów, pracuje nad swoim pierwszym samochodem. Maszyna nie będzie grzeszyć oryginalnością, ale chętnych na nią nie powinno zabraknąć - to ręcznie budowana barchetta Haast w stylu roadsterów z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych.

Prace nad autem prowadzone są już od trzech lat. Za jego kształty odpowiada Martin Foster, założyciel i szef Zetini Group oraz Adrian Lamb, a w pracach uczestniczy między innymi Pfadt Race Engineering, po którego stronie leży przygotowanie zawieszenia (hamulce Brembo, aluminiowe felgi od brytyjskiego Image Wheels). Pojazd otrzyma aluminiową karoserię i dostępny będzie z jednym z dwóch silników V8 ze stajni General Motors.

Zetini Haast

Opcja pierwsza to 6,2-litrowa jednostka serii LS3, produkująca 436 koni mechanicznych i 574 niutonometry. Opcja druga to 7-litrowa jednostka serii LS3, produkująca 512 koni mechanicznych i 637 niutonometrów. Dla obu silników przewidziano 6-stopniową, ręczną przekładnię Tremec TR6060, która będzie napędzała tylne koła. Pozostałe dane techniczne auta pozostają na razie tajemnicą.

Zetini Haast

Zetini Haast (po holendersku "szybki") ma być produkowany w ilości kilku sztuk rocznie, z których pierwsze są właśnie składane. W specyfikacji z 6,2-litrowym V8 auto ma kosztować prawie 166 tysięcy dolarów nowozelandzkich, nie wliczając podatków, czyli prawie 440 tysięcy złotych. Zamówienia można już składać, a czas oczekiwania na samochodów od momentu wpłacenia zaliczki sięga sześciu miesięcy.

Skomentuj na forumUdostępnij