Aktualności
27.06.2013

Hyundai RMR PM580T Bez lęku wysokości

Przed rokiem najszybszy w Pikes Peak International Hill Climb był Rhys Millen, startujący w specjalnie przygotowanym Hyundai'u Genesis Coupe, znanym jako PM580T. W tym roku do obrony korony zostanie wykorzystany nowy, jeszcze bardziej wyspecjalizowany pojazd, który dla niepoznaki... oznaczono tak samo.

Nowa produkcja Rhys Millen Racing wyróżnia się przede wszystkim odmienną karoserią, która pozwala zapomnieć o powiązaniach z koreańską marką. Od swojego poprzednika auto jest niższe i szersze, a dzięki doświadczeniom z lat poprzednich zostało zaprojektowane w zaledwie dwa tygodnie. Do napędu użyto widlastą szóstkę Hyundai'a, która zaczynała jako wolnossący silnik o pojemności 3,8 litrów i mocy 350 KM w modelu Genesis Coupe.

Hyundai RMR PM580T

RMR zwiększyło pojemność silnika do 4,1 litrów, dołożyło turbosprężarkę Garrett, a także wymieniło kluczowe elementy i oprzyrządowanie. Efekt: około 800 koni mechanicznych przenoszonych na tył poprzez sekwencyjną przekładnię o sześciu biegach. Na Pikes Peak prędkość maksymalna jest co najwyżej trzeciorzędna. Dlatego też skrzynię zestopniowano tak, że auto rozpędza się maksymalnie 240 km/h, ale 100 km/h osiąga w niecałe 2 sekundy.

Hyundai RMR PM580T

Motor wylądował w pozycji centralnej, a wrażliwe obszary komory silnika wyłożono odbijającą ciepło folią ze złota. Jednoosobowy samochód zbudowano na podwoziu prototypu klasy Daytona, które w 2005 roku wyprodukowało Crawford Performance Engineering. Karoserię wykonano z włókien węglowych, a do środka przemycono ile tylko się dało z seryjnego Genesisa Coupe. Auto waży około 900 kilogramów.

Hyundai RMR PM580T

W ubiegłym roku Rhys Millen zamknął w całości asfaltową trasę na Pikes Peak w rekordowym czasie 9 minut i 46,164 sekund ze średnią prędkością 122,8 km/h. W tym roku chciałby oczywiście poprawić ten wynik, ale konkurencja ma podobne plany - w klasie Unlimited znajdzie się m.in. sam Sebastien Loeb z fabrycznym Peugeotem 208 T16 Pikes Peak. Wyścig już w najbliższą niedzielę, 30 czerwca.

Skomentuj na forumUdostępnij