Aktualności
11.07.2013

Jaguar Project 7 Jeździec bez pasażera

Wśród wielkiej trójki marek, które mogą pochwalić się największą liczbą wygranych w 24-godzinnym wyścigu Le Mans znajduje się Porsche, Audi oraz Ferrari. Tuż za podium czają się Anglicy: Jaguar i Bentley. Jaguarowi zebrało się właśnie na wspomnienia, w związku z czym przygotował koncept Project 7.

Jeśli ktoś oczekiwał od Jaguara odpowiedzi na Aston Martina CC100 może być zawiedziony, ale jeśli urzekł go najnowszy F-Type bardzo możliwe, że będzie wniebowzięty. Jedyny w swoim rodzaju Project 7 to jednoosobowa zabawka na tor, która powstała na bazie najnowszego roadstera Jaguara. Największy wpływ na kształt auta miała seria D-Type, która w Le Mans wygrywała trzy razy z rzędu w latach 1955-1957. Jaguar wygrywał jeszcze cztery razy, ostatni raz w 1990 roku, stąd też nazwa "Project 7".

Jaguar Project 7

Genom swojego zacnego przodka maszyna zawdzięcza między innymi charakterystyczną owiewkę za głową kierowcy oraz błękitny lakier. Naturę auta uwidaczniają także karbonowe dodatki karoserii, obniżona przednia szyba, kubełkowy fotel z kompozytów dla kierowcy (umieszczony 30 mm niżej, niż w seryjnym F-Type), specjalnie zaprojektowany kask, nowy układ wydechowy, 20-calowe felgi z karbonowymi dodatkami oraz obniżone o 10 milimetrów zawieszenie z nowymi nastawami sprężyn i amortyzatorów.

Jaguar Project 7

Project 7 bazuje na najmocniejszym wariancie modelu F-Type, co oznacza, że pod maską auta pracuje 5-litrowe, doładowane V8. Silnik rozwija 550 KM oraz 680 Nm i współpracuje z 8-stopniową przekładnią QuickShift oraz elektronicznym, aktywnym dyferencjałem. Łącznikiem między podłożem, a autem jest ogumienie Pirelli P Zero, na którym w pełni sprawny koncept w czasie 4,2 sekund rozwija 100 km/h i osiąga ostatecznie elektronicznie ograniczoną prędkość maksymalną 300 km/h.

Jaguar Project 7

Jaguar chwali się również elastycznością auta: przeskok z 80 do 120 kilometrów na godzinę to kwestia zaledwie 2,4 sekund. Czy tak jest rzeczywiście będzie można sprawdzić już w najbliższy weekend. Jaguar Project 7 będzie miał swoją dynamiczną premierę podczas Festiwalu Prędkości w Goodwood, na którym pokazane zostaną także znane już modele XJR, XFR-S oraz XKR-S GT.

Skomentuj na forumUdostępnij