Aktualności
30.10.2013

AD Tramontana GT Torowa ekstrawagancja

Advanced Design Tramontana ma do zaoferowania swoim miłośnikom kolejną ewolucję sportowego wybryku własnej produkcji. Hiszpańska firma, która działa już od dziesięciu lat, celuje tym razem w klientów, którzy najwięcej czasu spędzają w samochodzie na torze. To dla nich przygotowano Tramontanę GT.

Nowy model w prototypowej wersji szlifowano w ostatnich tygodniach na pętli Circuit de Catalunya (egzemplarz ten przejechał do tej pory ponad 150 tysięcy kilometrów). Pierwszą, produkcyjną sztukę już teraz wystawiono na publiczną sprzedaż... w pewnym sensie. Egzotyczna maszyna kusi ceną 455 tysięcy euro netto (1,9 miliona złotych) oraz zerowym przebiegiem, wynikającym głównie z tego, że pojazd zostanie dopiero zbudowany.

AD Tramontana GT

Prototypowe GT wyposażono w podwójnie doładowaną jednostkę V12 o mocy 720 koni mechanicznych. Rynkowe GT z zawieszeniem i pakietem aerodynamicznym zestrojonym do szybkiej jazdy po przyczepnej nawierzchni, będzie nieco skromniejsze. Do napędu samochodu posłuży wolnossący silnik V10 o mocy co najmniej 600 koni mechanicznych. Jednostka zespolona będzie z 6-stopniową skrzynią biegów F1, przenoszącą moc tylko na tylną oś.

AD Tramontana GT

O osiągach auta jego twórcy jeszcze nie informują, ale warto przypomnieć, co potrafi ten pojazd w jednym z podstawowych wydań. Tramontana o masie 1250 kilogramów w 720-konnym wariancie z 920 Nm momentu obrotowego rozwija prędkość 100 km/h w czasie 3,7 sekund i rozpędza się maksymalnie do 345 km/h. Na tych, którzy nie potrzebują takich wrażeń czeka bazowa wersja o mocy 550 KM. Firma od blisko roku pracuje także nad wydaniem Tramontana XTR, które ma produkować aż 888 KM.

Skomentuj na forumUdostępnij