Aktualności
06.04.2014

Xcion Ambitne plany

Osoby związane między innymi z projektem New Warsaw pracują już nad innym, zupełnie nowym samochodem. Tym razem odwołań do historii polskiej motoryzacji nie ma żadnych, a z oryginalnym pojazdem o nazwie Xcion wiązane są plany podbojów nie tylko w granicach naszego kraju. Pierwszy prototyp miałby być gotowy już za pół roku.

Xcion to dzieło Michała Koziołka, który między innymi z Dawidem Ozgą tworzy studio Koziolek Design. Projekt rodził się w tajemnicy równolegle z modelem New Warsaw, a światło dzienne ujrzał dopiero w tym tygodniu. Xcion według założeń ma być prostym konstrukcyjnie, 2-osobowym autem o sportowym zacięciu i elektrycznym napędzie, który najlepiej sprawdzałby się w ruchu miejskim i krótkich wypadach za miasto.

Xcion

Wśród oryginalnych pomysłów na auto znajdziemy wymienną karoserię, która miałaby być montowana przy pomocy tylko 20 śrub - właściciel mógłby zmienić wygląd auta we własnym garażu. W rolę wyświetlacza na desce rozdzielczej wcielać ma się odpowiednio skonfigurowany smartfon, który możemy zabrać ze sobą. Inny pomysł to dron z kamerą, który byłby pomocny na przykład podczas poszukiwań wolnych miejsc parkingowych albo przejazdów przez ślepe zakręty.

Xcion

Auto mają zasilać dwa silniki elektryczne o mocy 10 kW każdy, umieszczone przy tylnej osi. Ładowanie baterii będzie mogło odbywać się ze zwykłych gniazdek, a twórcy myślą również o wyposażeniu auta w spalinowy generator. Oczekiwane osiągi: przyspieszenie od zera do 100 km/h w czasie około 4 sekund, prędkość maksymalna rzędu 200 km/h i zasięg od 150 do 250 kilometrów. Gdyby pojazd trafił do produkcji w bazowej wersji miałby kosztować jedynie 30 tysięcy złotych. Prototyp w najlepszym przypadku mamy zobaczyć już za pół roku.

Skomentuj na forumUdostępnij