Aktualności
29.09.2015

Drakan Spyder Oryginalna kopia

Sportowe pojazdy z odsłoniętymi kołami mają się w ostatnich latach coraz lepiej. Niszy tej przewodzą Europejczycy z samochodami pokroju Ariel Atom, BAC Mono czy KTM X-Bow, którym regularnie przybywa jeszcze bardziej egzotycznej konkurencji. W ostatnim czasie dołączyli do niej Amerykanie, którzy przypuścili atak z modelem o nazwie Drakan Spyder.

Projekt, nad którym pracowano przez kilka ostatnich lat jest dziełem zespołu Sector111, który na co dzień zajmuje się sprzedażą samochodów Ariela, Lotusa i BAC, ich tuningiem, przygotowaniem wersji torowych i dystrybucją części. Drakan Spyder to maszyna wyrosła z tego doświadczenia, zaprojektowana i zbudowana w całości w USA. Pojazd nie ma dachu, nie ma drzwi, nie ma systemu ABS ani kontroli trakcji. Rurowe podwozie auta przygotowano we współpracy z firmą Palatov Motorsport, producentem niewielkich samochodów wyścigowych z Portland.

Drakan Spyder

Silnik, oczywiście na wskroś amerykański, pracuje za plecami kierowcy i pasażera. Jest nim widlasta ósemka eRod LS3 z katalogu General Motors, znana z Corvette i Camaro SS, którą bezpośrednio od Chevroleta można mieć już za niecałe 10 tysięcy dolarów. Wolnossący motor ma 6,2 litry pojemności, z których płynie 436 koni mechanicznych i 574 niutonometry. Napęd na tylną oś przenosi 6-stopniowa skrzynia biegów G96 od Porsche, znana z produkowanego w latach 1998-2005 modelu 911 Carrera. Zawieszenie w Spyderze jest regulowane, a za zatrzymanie auta odpowiadają wentylowane tarcze hamulcowe firmy Girodisc z zaciskami Wilwood.

Drakan Spyder

Drakan Spyder ma niecałe cztery metry długości i waży niespełna 910 kilogramów. Samochód rozpędza się do 60 mph w czasie 3,2 sekund i może rozwinąć prędkość do 266 km/h. Za gotowy pojazd producent życzy sobie okrągłe 100 tysięcy dolarów (80 tysięcy za podwozie bez układu napędowego) - obecnie to prawie 380 tysięcy złotych. Cenę mogą oczywiście podnieść opcje: węglowo-ceramiczne tarcze hamulcowe, sucha miska olejowa, sekwencyjna skrzynia biegów, wydech czy pakiet aerodynamiczny. W tym roku ma zostać wyprodukowanych tylko 10 egzemplarzy, dziewięć z nich już ma właścicieli.

Skomentuj na forumUdostępnij