Aktualności
06.04.2016

Aston Martin V12 Vantage S Sterowanie ręczne

Prawie trzy lata temu V12 Vantage S przeszedł operację, która odmieniła jego osobowość. Brytyjskie coupe otrzymało w tym właśnie czasie nowy silnik oraz automatyczną skrzynię biegów, która wyparła mechanizm ręczny. Ale nie na stałe. W tym roku Anglicy wracają do starego porządku świata i na listę opcji wciągają nową, ręczną skrzynię biegów.

Manualna przekładnia o siedmiu biegach będzie alternatywą dla 7-stopniowego automatu Sportshift III, któremu zmiana przełożenia pochłania tylko 70 milisekund. Ręczna skrzynia naturalne braki w szybkości będzie nadrabiać kilkoma innymi sztuczkami. Pierwszy bieg na wzór dawnych samochodów wyścigowych będziemy wrzucać "na lewo i do tyłu", a dwójka i trójka będą na przeciwko siebie. System AMShift pozwoli z kolei między innymi na podbijanie obrotów przy hamowaniu i szybkiej redukcji biegów, niczym u zawodowców stosujących technikę "pięty i palca". Możliwości skrzyni poszerzy kilka trybów jazdy, w tym przeprogramowany "Sport".

Aston Martin V12 Vantage S

Pod maską bez zmian. V12 Vantage S w dalszym ciągu zasilany jest wolnossącą, widlastą dwunastką o pojemności ponad 5,9 litrów (oznaczaną jako 6.0), która wyrzuca z siebie maksymalnie 573 koni mechanicznych i 620 niutonometrów. Cała moc przenoszona jest na tylną oś z mechanizmem różnicowym o ograniczonym poślizgu. Aston Martin zapewnia, że podstawowe osiągi auta z ręczną skrzynią biegów nie ulegną zmianie. Ważąca 1665 kilogramów maszyna będzie rozpędzać się do 100 km/h w czasie 3,9 sekund i rozwijać prędkość maksymalną 330 km/h.

Aston Martin V12 Vantage S

Kolejną nowością dla V12 Vantage S będzie pakiet Sport-Plus z pięcioma nowymi kolorami nadwozia w połączeniu z innymi kolorystycznie akcentami (ramka osłony chłodnicy, lusterka, progi, dyfuzor, pasy na przednim zderzaku), nowymi felgami o dziesięciu ramionach oraz tapicerką w kolorze czarnym lub brązowym z kontrastującymi nićmi. We wszystkich modelach marki pojawi się nowy system multimedialno-informacyjny AMi III z nawigacją satelitarną oraz oprogramowaniem CarPlay od firmy Apple.

Aston Martin V12 Vantage S

Na terenie Europy ręczna skrzynia biegów w V12 Vantage S dostępna będzie jako bezpłatna opcja. Na terenie USA auto w takiej specyfikacji będzie dla odmiany oferowane tylko jako limitowana do 100 egzemplarzy specjalna seria. Pierwsze sztuki trafią do właścicieli w trzecim kwartale tego roku. Aston Martin uporządkuje jednocześnie ofertę modelu Vantage z silnikiem V8, która zostanie zredukowana do 436-konnego V8 Vantage S w wersji coupe oraz roadster. Zmianom tym towarzyszyć będzie kosmetyka nadwozia oraz wnętrza, a także powiększenie katalogu o kilka pakietów wyposażenia dodatkowego.

Skomentuj na forumUdostępnij