Aktualności
17.09.2016

Mitsubishi GT-PHEV Sięgając za horyzont

W tym roku pożegnaliśmy się ze słynnym Lancerem Evo, którego wizerunek zbudowano na sukcerach w rajdowych mistrzostwach świata. Coraz bardziej oficjalnie mówi się, że opuszczoną przez niego przestrzeń ma wypełnić pojazd typu SUV z napędem hybrydowym. Teraz wszystko staje się coraz bardziej namacalne: Mitsubishi pokaże w Paryżu koncept GT-PHEV.

Lancer Evo pierwszej generacji zadebiutował w 1992 roku, a jego złota era przypadła na końcówkę lat dziewięćdziesiątych. Kariera legendarnego Japończyka zakończyła się na Evo X, który w ubiegłym roku doczekał się blisko 480-konnego konceptu Final, a później limitowanej wersji seryjnej. Ostatni egzemplarz ponad 300-konnego modelu Lancer Evolution X Final Edition na podwoziu numer 1600 sprzedano kilka dni temu na charytatywnej aukcji za 76,4 tysiące dolarów (prawie trzysta tysięcy złotych). Co dalej? Odpowiedzią może być koncept GT-PHEV.

Mitsubishi GT-PHEV

Paryskiej premierze towarzyszyć będzie hasło "Sięgając za horyzont: Kolejny milowy krok w świecie SUVów i napędów elektrycznych". Twórcy pokazowego pojazdu określają go mianem "Ground Tourer SUV", co ma oznaczać samochód przeznaczony do długich podróży z dużą prędkością i klasą na ogromnych dystansach i różnej nawierzchni. Koncept wyposażono między innymi w najnowsze technologie w dziedzinie łączności oraz hybrydowy układ napędowy - PHEV to skrót od Plug-in hybrid - z akumulatorami nowej generacji, systemem stałego przeniesienia napędu na wszystkie cztery koła Super All Wheel Control (S-AWC) i aż czterema silnikami.

Mitsubishi GT-PHEV

Na pokładzie GT-PHEV zjadą się trzy silniki elektryczne oraz jeden spalinowy. Silnik spalinowy i jeden elektryczny znajdują się z przodu, z tyłu umieszczono dwa pozostałe silniki elektryczne. Bez spalania paliwa auto ma pokonywać do 120 kilometrów, a jego całkowity zasięg po uruchomieniu silnika spalinowego ma przekraczać 1200 kilometrów. Jego pozostałe parametry pozostają na chwilę obecną tajemnicą. Salon samochodowy w Paryżu, ma którym koncept Mitsubishi będzie miał swoją światową premierę zostanie otwarty dla zwiedzających już pierwszego października. Wystawa zakończy się szesnastego października.

Skomentuj na forumUdostępnij