Aktualności
23.09.2016

Venturi VBB-3 Najważniejszy rekord

Venturi Automobiles po trzech latach niesprzyjających okoliczności dopięło swego i sięgnęło po nowy rekord prędkości wśród samochodów o napędzie elektrycznym. Poprzednie rekordy, 495 km/h wśród elektryków i 487 km/h wśród aut na ogniwa paliwowe, należały również do Venturi. Ustanowione je w latach 2009 i 2010.

Venturi polowało na nowy rekord od września 2013 roku, kiedy to pokazano światu pocisk o oznaczeniu VBB-3. Maszynę o mocy około trzech tysięcy koni mechanicznych przygotowano we współpracy z młodymi inżynierami z Ohio State Center for Automotive Research. Trzy lata temu pierwszą próbę pobicia rekordu prędkości przekreśliły warunki pogodowe na Bonneville Salt Flats, słynnym, słonym, wyschniętym jeziorze, na którym podobne akcje mają miejsce już od ponad stu lat.

Bonneville Salt Flats

Pogoda była największym problemem również dwa lata temu, kiedy to poprawiono jedynie rekord w kategorii wagowej od 3,5 do czterech ton (ponad 342 km/h na jednej mili i kilometrze). Podobnie było także rok temu, gdy ustanowiono klasowy rekord prawie 387 km/h. W tym roku po raz kolejny głównym celem był absolutny rekord prędkości. Pogoda tym razem dopisała i Venturi pod okiem przedstawicieli Federation Internationale de l'Automobile po raz kolejny zapisało się do historii.

Venturi VBB-3

VBB-3 z Rogerem Schroerem za kierownicą rozpędziło się na Bonneville Salt Flats do rekordowych 341,4 mil na godzinę - 549,43 km/h! Wynik jest średnią prędkości zmierzonej na dystansie lotnej mili w dwóch przejazdach w dwóch przeciwnych kierunkach w ciągu jednej godziny. Jednocześnie padł nowy rekord prędkości maksymalnej wśród samochodów elektrycznych: 358 mph (576 km/h). Na tym możliwości VBB-3 się nie kończą: konstruktorzy pojazdu od samego początku kalkulują, że będzie on w stanie przekroczyć 600 kilometrów na godzinę.

Skomentuj na forumUdostępnij