Aktualności
03.12.2016

Hanergy Solar R Słoneczna kraina

Hanergy, jedna z największych na świecie firm nastawionych na ogólnie rozumianą czystą energię, przymierza się do wprowadzenia na rynek kilku samochodów osobowych własnej produkcji. W tym towarzystwie miałby znaleźć się między innymi wóz o sportowym charakterze. Jego pierwszym zwiastunem jest koncept coupe o nazwie Solar R.

Chińskie Hanergy działa od ponad dwudziestu lat, interesuje się przede wszystkim energią słoneczną, wodną oraz wiatrową i produkuje na wielką skalę między innymi foliowe panele słoneczne. Te ostatnie pochodzą z przejętego kilka lat temu, amerykańskiego Alta Devices i mają być szeroko wykorzystane w przyszłych samochodach osobowych Hanergy, które mają wejść do sprzedaży w ciągu trzech najbliższych lat. Oprócz coupe Solar R w planach ją jeszcze trzy inne (Solar O, Solar L oraz Solar A), skrywające innowacje modele, w tym miejski maluch i nowoczesne MPV.

Hanergy Solar R

Każdy samochód Hanergy będzie autem o napędzie elektrycznym. W przypadku sportowego konceptu Solar R twórcy mówią o zasięgu dochodzącym do 350 kilometrów. Same panele słoneczne, umieszczone na dachu i przedniej masce coupe, mają dostarczać energii wystarczającej na pokonanie do 80 kilometrów. Panele na przedniej masce mają służyć do zasilania silnika elektrycznego z przodu, panele na dachu mają wprawiać w ruch silnik elektryczny przy tylnej osi. Na tym nie koniec nowości: na postoju panele słoneczne będą mogły być rozłożone, a ich funkcje przejmą tymczasowo również szyby, co znacznie przyspieszy ładowanie litowych baterii (sześć godzin na Słońcu).

Hanergy Solar R

Każdy z czterech konceptów przyszłych wozów Hanergy został wyposażony w panele słoneczne o powierzchni od 3,5 do 7,5 metrów kwadratowych, które mogą produkować dziennie od 8 do 10 kilowatogodzin. Firma kalkuluje, że pojazdy tego typu będą miały ogromny wpływ na całą planetę: wprowadzenie na ulice 300 tysięcy aut tego typu rocznie zamiast pojazdów spalinowych byłoby równoważne z posadzeniem 30 milionów nowych drzew. Obecnie firma pracuje nad wersjami seryjnymi oraz obniżeniem kosztów i zanieczyszczenia wiążącego się z produkcją baterii.

Skomentuj na forumUdostępnij