Aktualności
17.03.2017

Tamo Racemo Cyfrowy ekosystem

Tata Motors, właściciele Jaguara i Land Rovera, poszerzają swoje zasoby o nową markę, pomyślaną o samochodach sportowych, wyścigowych i ogólnie pojętej nowoczesnej mobilności. Nowe przedsięwzięcie ogłoszono na początku lutego i nazwano Tamo. W tym miesiącu pokazano pierwszy projekt: dwuosobowe coupe Racemo w dwóch wariantach.

Tata pozwoliła na dotknięcie swojego najnowszego przedsięwzięcia z okazji tegorocznego, osiemdziesiątego siódmego salonu samochodowego w Genewie, który otwarty jest jeszcze do niedzieli włącznie. Racemo to pierwsze auto z Indii, które pozostaje w stałej łączności ze światem (mapy, serwery typu cloud i tak dalej). Aby sprostać nowym wyzwaniom Tata Motors połączyła siły z Microsoftem, który ma dostarczać rozwiązania w dziedzinie sztucznej inteligencji, nauczania maszyn i Internetu rzeczy (Internet of Things - IoT), globalnej sieci, w której wszyscy mogą dzielić się wszystkim.

Tamo Racemo

Korzenie projektu Racemo sięgają roku 2007 i zakupu przez Tatę platformy, którą zaprojektował sam Marcello Gandini. Dziesięć lat później możemy oglądać sportowe auto w technologii wielomateriałowej MOFlex, dla którego karoserię zaprojektowano we włoskim studiu Taty w Turynie. Dwuosobowy pojazd mierzy około 3,84 metra długości, a do jego napędu służy umieszczony centralnie silnik benzynowy o pojemności 1,2 litra z turbodoładowaniem. Niewielki motor dostarcza 190 koni mechanicznych oraz 210 niutonometrów, które na tylną oś przenosi zautomatyzowana skrzynia o sześciu biegach z łopatkami przy kierownicy.

Tamo Racemo

Orpócz konceptu drogowego Racemo przygotowano również wersję wyścigową o oznaczeniu Racemo+, którą wyróżnia między innymi dodatkowe ospoilerowanie. Zwykłe Racemo można oglądać w Genewie, Racemo+ istnieje póki co jedynie w świecie wirtualnym. Oba samochody dostępne będą w grze Forza Horizon 3, którą jesienią ubiegłego roku wydano na platformy Xbox One oraz Microsoft Windows. Tata Motors nie wspomina na razie nic o ewentualnej produkcji Racemo. Koncept ma być przede wszystkim nośnikiem nowych technologii, które pojawią się w przyszłym modelach koncernu.

Skomentuj na forumUdostępnij