Aktualności
25.10.2008

Audi A4 Roślinożerca

Pomysłów na nowe źródła zasilania nie brakuje: elektryczność, woda, powietrze, gaz ziemny, wodór, etanol i inne wynalazki. Większość z nich jednak średnio pasuje do wizerunku szeroko rozumianych samochodów sportowych. A może coś zmieni napędzane biogazem Audi A4 mogące wyprzedzić na prostej Gallardo LP560-4?

Taki właśnie pojazd w mijającym tygodniu ustanowił rekord prędkości w kategorii samochodów napędzanych natualnym gazem pozyskiwanym z odpadów roślinnych. Zmodyfikowane A4 z napędem Quattro rozpędziło się na niemieckim torze testowym aż do 327,2 km/h!

Audi A4 Bio-gas

Metan i inne gazy wydzielane przez zmieloną trawę i trociny napędzały podwójnie doładowany, 3-litrowy silnik o mocy prawie 590 KM. Za całym projektem stało TUV Rheinland, które chciało dowieść, że ekologiczna jazda może wiązać się również z jazdą dającą jak najwięcej przyjemności. Wydzielany w procesie spalania biogazu dwutlenek węgla jest ponoć całkowicie neutralny dla środowiska ze względu na swój wiek - klika miesięcy lub lat w roślinnych komórkach w porównaniu do wieków w skamieniałościach.

Skomentuj na forumUdostępnij