Aktualności
14.09.2017

Audi Elaine Cenny czas

W maju tego roku na wystawie samochodowej w Szanghaju mogliśmy zobaczyć koncept E-Tron Sportback pod szyldem Audi, zapowiedź dużego, seryjnego SUV'a o napędzie elektrycznym, który miałby wejść na rynek przed końcem tej dekady. W tym miesiącu we Frankfurcie projekt ten przekuto na bliźniaczy koncept, któremu nadano imię Elaine.

Auto o profilu przypominającym coupe stylistycznie praktycznie się nie zmieniło. Koncept o długości 4,9 metra porusza się na kołach z felgami o średnicy aż 23 cali, a wymiary zewnętrzne stawiają go najbliżej produkowanego seryjnie A7. Czwórka pasażerów siedzi na pojedynczych fotelach i ma do dyspozycji kilka ekranów dotykowych, w tym na drzwiach, za pośrednictwem których mogą sterować funkcjami samochodu, komunikować się ze sobą i ze światem zewnętrznym. Rozbudowane oświetlenie w systemie Matrix LED pozwala m.in. wyświetlanie znaków na asfalcie.

Audi Elaine

Układ napędowy Elaine przygotowywany jest już do produkcji seryjnej. To system quattro z jednym silnikiem elektrycznym na przedniej osi i dwoma silnikami elektrycznymi na tylnej osi. Maksymalna moc systemu sięga 435 koni mechanicznych, a w trybie overboost 503 KM. Sprint od 0 do 100 km/h Elaine załatwia zaledwie w 4,5 sekundy. Zasięg auta przekracza 500 kilometrów (według pomiarów NEDC), a paczkę baterii o pojemności 95 kWh można ładować na kilka różnych sposobów, na przykład na stacjach szybkiego ładowania przez kabel lub bezprzewodowo poprzez Audi Wireless Charging System. Tak samo było w E-Tron Sportback.

Audi Elaine

Co w takim razie wyróżnia Elaine? To rozbudowane systemy jazdy autonomicznej, zintegrowane w ramach układu Audi AI i wspomagane bez wydajniejsze procesory i bardziej precyzyjne czujniki. To między innymi autostradowy autopilot w zakresie 60-130 km/h, automatyczne zmiany pasa ruchu, wyprzedzanie i powrót na swój pas, asystent poruszania się i parkowania po zakorkowanym mieście oraz system sztucznej inteligencji, który przypomni nam o obowiązkach, ostrzeże o pogodzie czy zapamięta nasze ustawienia i preferencje, które będzie można przenieść do innego samochodu. W przyszłości samochody Audi mają również całkowicie autonomicznie, bez człowieka na pokładzie udawać się na myjnie, stacje ładowania baterii, poszukiwać miejsc parkingowych czy obierać przesyłki kurierskie z odpowiednich punktów.

Skomentuj na forumUdostępnij