Aktualności
05.10.2017

Toyota Century Nowe stulecie

Century to jeden z najbardziej luksusowych, ekskluzywnych i najstarszych modeli marki Toyota. Elitarna limuzyna produkowana jest nieprzerwanie od 1967 roku, od którego doczekała się jedynie dwóch generacji. Już pod koniec tego miesiąca zobaczymy zapowiedź nowej, trzeciej generacji. Maszyna zostanie pokazana na Tokyo Motor Show.

Model Century, naszpikowany japońskimi wynalazkami, które wychodzą daleko poza potrzeby zwykłego człowieka, jest egzotykiem dla europejskiego czy amerykańskiego klienta. Limuzyna budowana jest od pięćdziesięciu lat przede wszystkim z myślą o japońskich odbiorcach. W pierwszej serii, budowanej przez trzy dekady bez większych zmian, oferowana była z silnikiem V8, który nie przekraczał 190 KM. W drugiej, która pojawiła się dwadzieścia lat temu, pod maską skrywała przygotowaną tylko dla niej jednostkę V12 o pojemności pięciu litrów i mocy ponad 300 koni mechanicznych.

Toyota Century

Century trzeciej generacji będzie hybrydą z pięciolitrowym silnikiem V8 znanym już z Lexusa LS 600h, w którym rozwija około 400 koni mechanicznych. Jednostka spalinowa będzie współpracować z układem THS II (Toyota Hybrid System II), w którego skład wejdą baterie niklowo-wodorkowe. Limuzyna o długości 5,34 metra będzie dłuższa od swojej poprzedniczki. Większy będzie również rozstaw osi, otwory na drzwi i przestrzeń dla pasażerów z tyłu. Wszystkie światła, przednie adaptacyjne, wykonano w technologii LED, a na aucie tradycyjnie nie znajdziemy logotypów Toyoty. Ich miejsce zajęły wizerunki ptaków Fenghuang z mitologii chińskiej.

Toyota Century

Kabina Century będzie wykończona w typowym dla tego modelu stylu, który w XXI wiek przeniosą między innymi cyfrowe wyświetlacze o dużej rozdzielczości. Dla pasażerów z tyły ponownie przygotowano regulowane we wszystkich możliwych kierunkach fotele czy funkcją masażu. W oparciach foteli z przodu zintegrowano składane podnóżki. Skórą obszyto tylko niektóre panele deski rozdzielczej, drzwi i konsoli środkowej, na których równie dużo miejsca zajmuje drewno. Reszta, łącznie z fotelami została obszyta materiałem powstałym z wełny, który ma być wyjątkowo przyjemny w dotyku i odporny na odkształcenia. W tylnej szybie i szybach tylnej pary drzwi zawisły tradycyjnie białe zasłony.

Toyota Century

Dla pasażerów z tyłu przygotowano również chowane stoliki, oświetlenie umożliwiające swobodne, czytanie lub pisanie oraz system multimedialny z wyświetlaczem na środku i dwudziestoma głośnikami. Nad ich głowami o kilka centymetrów podniesiono sufit. Model wyposażony będzie m.in. w zaprojektowane specjalnie dla niego ogumienie, obniżające hałas i opory toczenia oraz systemy wspomagające jazdę i zwiększające bezpieczeństwo, jak Toyota Safety Sense. Nowa Century ma pojawić się na japońskim rynku w połowie przyszłego roku. Prototyp auta będzie można zobaczyć na wystawie Tokyo Motor Show, która rozpocznie się 25 października.

Skomentuj na forumUdostępnij