Aktualności
11.11.2017

Sbarro Rush Szybka robota

Uczniowe szkoły Franco Sbarro, który na początku tego roku obchodził swoje 78 urodziny, mogą pochwalić się światu kolejnym prototypem. Tym razem w warsztacie Espera Sbarro Montbeliard na wschodzie Francji zbudowano samochód inspirowany bolidami Formuły 1 sprzed pół wielu. Pojazd o nazwie Rush powstał w ekspresowym tempie.

Jednoosobowy bolid Sbarro inspirowany był samochodami Formuły 1 z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych minionego stulecia, a także0 fascynującą walką o tytuł mistrza świata, jaka w drugiej połowie lat siedemdziesiątych toczyła się między Niki Laudą z zespołu Ferrari i Jamesem Huntem z drużyny McLarena. Cztery lata temu na ekrany kin wszedł fabularny film, wiernie wzorowany na wydarzeniach z tamtego okresu, zatytułowany "Rush" (w dosłownym tłumaczeniu "pośpiech", do polskich kin film wszedł jako "Wyścig"). Tak samo nazwano prototypowy pojazd.

Sbarro Rush

Sbarro Rush został zbudowany w rekordowym tempie. Auto gotowe było do pierwszego uruchomienia po zaledwie trzydziestu dniach pracy. Pojazd oparto na autorskiej, rurowej ramie z silnikiem umieszczonym centralnie, za plecami kierowcy i skąpą karoserią bez większego ospoilerowania. Całą karoserię wykonano z materiałów kompozytowych, a na obu osiach zainstalowano koła z felgami formy Oz i oponami od Michelina. Rush waży niespełna tysiąc kilogramów.

Sbarro Rush

Na pierwszy rzut oka odsłonięty silnik w Rush wygląda jakby pochodził prosto z lat siedemdziesiątych, ale tak nie jest. Użyta tu jednostka napędowa to jak najbardziej współczesna konstrukcja, która w fabrycznym stanie zasilała usportowioną limuzynę A6 ze stajni Audi. Widlasta ósemka o pojemności 4,2 litrów dostarcza trzysta czterdzieści koni mechanicznych. Napęd na tylne koła przenosi ręczna skrzynia biegów o pięciu przełożeniach, którą umieszczono za silnikiem. W budowie pojazdu uczniów Sbarro wspomagał zakład Scarbo Performance, który od kilku lat oferuje bolid własnej konstrukcji, wzorowany na Formule 1 sprzed pół wieku.

Skomentuj na forumUdostępnij