Aktualności
12.02.2019

Renault RS19 Budowa na fundamentach

Jako trzeci zespół swój nowy bolid na kolejny sezon mistrzostw świata Formuły 1 pokazał Renault. Ekipa francuskiej marki zaprezentowała się podczas dzisiejszego popołudnia w swojej zmodernizowanej, angielskiej fabryce w miejscowości Enstone. Tak samo, jak poprzednio jej samochody, maszyny o oznaczeniu RS19, i kierowcy będą nosić żółto-czarne barwy.

Renault pojawił się w Formule 1 w 1977 roku z przecierającym nowe szlaki turbodoładowanym bolidem RS 01. Pierwsze wygrane grand prix przyszło dwa lata później, a po sezonie 1985 marka ograniczyła się do roli dostawcy silników. Jako zespół funkcjonowała ponownie w latach 2002-2011, w których zdobyła dwa tytuły mistrzów świata konstruktorów. W obecnej formie zespół Renaulta działa dopiero od 2016 roku. Od samego początku wykorzystuje własne układy napędowe, którymi zgodnie z obowiązującymi przepisami są hybrydowe fabryki mocy z turbodoładowanymi V6 o pojemności tylko 1,6 litra w roli głównej. Układ przygotowany na ten rok nazwano Renault E-Tech 19.

Renault RS19

RS19 w porównaniu do poprzednika jest mniej rozbudowany aerodynamicznie. Zmiany w przepisach uprościły przednie i tylne skrzydło, jednocześnie je powiększając (większa jest także szczelina i płat systemu DRS). Ograniczono również elementy aerodynamiczne w obrębie przedniej osi i podwozia. Do tylnego skrzydła dodano oświetlenie, którego wcześniej nie było, kierowców wyposażono obowiązkowo w biometryczne rękawice i zmieniono wytyczne odnośnie bocznych lusterek. Zmieniły się również masy samochodu: minimalną masę bolidu zwiększono z 733 do 740 kilogramów, w tym co najmniej 80 kilogramów na kierowcę i balast, a limit paliwa na wyścig zwiększono ze 105 do 110 kilogramów.

Renault RS19

Duet francuskiej marki w tym roku tworzyć będą 31-letni Nico Hulkenberg z Niemiec i 29-letni Daniel Ricciardo z Australii. Hulkenberg debiutował w Formule 1 w sezonie 2010 w Williamsie, dla Renaulta jeździ od sezonu 2017, a wcześniej startował w Force India i Sauberze. W ubiegłym roku zajął miejsce siódme w klasyfikacji generalnej. W swojej karierze jeszcze ani razu nie był na podium, kilka razy kończył wyścigi na miejscu czwartym. Ricciardo debiutował w 2011 roku w Toro Rosso, a przez ostatnie pięć sezonów jeździł w Red Bullu. W ubiegłym roku zajął szóste miejsce w klasyfikacji kierowców. W swojej karierze wygrał siedem grand prix, dwa razy został drugim wicemistrzem świata. Zespół Renault zajął w sezonie 2018 czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej konstruktorów.

Skomentuj na forumUdostępnij