Aktualności
27.02.2019

Cupra Formentor Własna tożsamość

Cupra, sportowa marka wydzielona w ramach oferty Seata, świętuje w tym roku swoje pierwsze urodziny. To okazja to postawienia kolejnego kroku i przygotowania pierwszego samochodu własnym nakładem. Jest nim koncept o nazwie Formentor, duży SUV o napędzie hybrydowym, kóry zwiastuje pojawienie się nowego modelu seryjnego.

Cupra jako samodzielna marka debiutowała rok temu z 300-konnym crossoverem Ateca, do którego niedługo później dołączył prototyp wyścigowego e-Racera o napędzie elektrycznym oraz ścigacz klasy TCR. W ubiegłym roku marka dostarczyła swoim klientom około 14,4 tysiąca samochodów. W kolejnych latach wynik ten ma być co najmniej podwojony, między innymi dzięki modelowi Formentor, który na chwilę obecną jest jedynie konceptem. Auto będzie można zobaczyć na żywo już w przyszłym tygodniu na salonie samochodowym w Genewie.

Cupra Formentor

O tym, że nie mamy do czynienia z kolejnym, zwykłym SUV'em świadczyć ma między innymi obniżone zawieszenie, fotele zbudowane z wykorzystaniem włókien węglowych oraz cyfrowy kokpit, zintegrowany z 10-calowym, panoramicznym wyświetlaczem w systemie nawigacji. Pod spodek skrywać będzie się między innymi adaptacyjne zawieszenie DCC (Dynamic Chassis Control), blokada mechanizmu różnicowego oraz hybrydowy układ napędowy typu plug-in z silnikiem spalinowym i silnikami elektrycznymi, którego szczegółowa konfiguracja pozostaje na razie tajemnicą hiszpańskiej marki.

Cupra Formentor

Cupra Formentor ma dysponować mocą 240 koni mechanicznych, która będzie przepływać przez dwusprzęgłową skrzynię DSG. Silniki elektryczne i baterie mają pozwalać na pokonanie do 50 kilometrów bez spalania benzyny (według normy WLTP). Kiedy coś w stylu takiego właśnie konceptu pojawi się w ofercie marki Cupra? Tego jeszcze nie wiadomo. Wiadomo jedynie, że jej apetyt i ambicje rosną. Już w kwietniu Cupra zadebiutuje w mistrzostwach świata World Touring Car Cup, a jej osobowe modele mają być dostępne w sieci około dwustu osiemdziesięciu dealerów Seata na terenie całej Europy.

Skomentuj na forumUdostępnij