Aktualności
16.04.2019

Audi AI:ME Do usług

Duże, elektryczne Audi ze zautomatyzowanymi systemami wspomagającymi kierowcę i poprawiającymi bezpieczeństwo już dawno zadomowiły się w naszej świadomości, a w ubiegłym roku pierwszy z tego typu modeli wszedł do produkcji seryjnej. Teraz pora na coś małego: oto koncept AI:ME, wizja maszyny zamieszkującej metropolie niedalekiej przyszłości.

AI:ME o długości 4,3 metra jest oczywiście elektryczne, autonomiczne i ekologiczne i jako takie ma stanowić drobny element w wielkiej sieci pojazdów przyszłości, które funkcjonowałyby w miastach jako masowa usługa do wynajęcia na minuty i kilometry. Z pokładowymi systemami mamy komunikować się wzrokowo, a pod ręką mamy gogle VR, które pracują w rozbudowanym systemie infotainment. Kabinę wyciszono m.in. dzięki systemowi kompensacji hałasów, a powierzchnie, z którymi mamy kontakt pokryto materiałami z recyklingu lub wykonano z drewna.

Audi AI:ME

W środku AI:ME może się dosłownie zazielenić dzięki prawdziwej roślinności, która pnie się po dachu i służy między innymi do filtrowania powietrza. Na wyposażeniu auta znalazło się oprogramowanie wykorzystujące sztuczną inteligencję do nauki nawyków pasażerów oraz systemy jazdy autonomicznej czwartego stopnia, z którymi wiąże się chowana kierownica. Rozbudowane oświetlenie zewnętrzne konceptu zakłada komunikowanie się z innymi uczestnikami ruchu, łącznie z poruszającymi się w pobliżu pieszymi, którzy mogą być na przykład ostrzegani o innych, zbliżających się pojazdach.

Audi AI:ME

Najnowszy koncept Audi został zaprojektowany z myślą o poruszaniu się po mieście ze stałymi prędkościami w zakresie 20-70 kilometrów na godzinę. Dlatego też układ napędowy prezentuje się dość skromnie. W jego skład wchodzi silnik elektryczny o mocy 125 kW (170 koni mechanicznych), który napędza tylną oś z kołami z felgami o średnicy 23 cali - minimum, jeśli chodzi obecnie o koncepty - oraz baterie o pojemności 65 kWh. Zasięga auta zwiększać ma system odzyskiwania energii kinetycznej z hamowania i niewielka masa własna, której dokładną wartość Audi zachowało dla siebie.

Skomentuj na forumUdostępnij